Društvo

Обустављање летова, строжа правила путовања

СрбијаРеално /БЕОГРАД/ 28.12 – Омикрон сој направио је “хаос” у бројним државама у свету. Европске земље су одлучиле да се закључају за новогодишње празнике, отказују се и међународни летови због болести особља. И у Србији су обустављени поједини летови, углавном нискобуџетних компанија. Правила за улазак у земље региона нису се мењала пред празнике, каже Александар Сеничић из Јуте

У БиХ и Мађарску, као и до сада, за празнике можемо ићи без икаквих ограничења. За улазак у остале земље у региону потребан је ковид документ.

“Хрватска је увела ново правило, које омогућава улазак људи који су примили вакцину пре више од седам-осам месеци. Сада се то признаје. Хрватска је једина земља у којој вакцина важи 365 дана од последње дозе. Грчка је такође увела нова правила, која ће важити до 10. јануара. Поред тога што сте вакцинисани, морате да поседујете и негативан антигенски или пи-си-ар тест”, рекао је Алекандар Сеничић из Националне асоцијације туристичких агенција (Јута).

Сеничић је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао и да се за атрактивне зимске дестинације – Аустрију, Француску, Швајцарску, Немачку – у којима постоје премијум скијалишта, најављују нове мере.

“Вероватно да ће се тестирати на скијалиштима на свака два-три дана, без обзира на то да ли имате вакцину. Радиће се брзи или рапид тестови, што ће утицати на број људи који је заинтересован да борави на овим дестинацијама”, рекао је Сеничић и додао да, на пример, у Италију не можемо ући.

Немачка је скинула Србију са “црвене листе”, па вакцинисани могу путовати у ту земљу без теста. Вакцинисани са потребним документима могу и у Аустрији, али та држава не признаје Спутњикову вакцину.

Сеничић поручује да би сви требало да се добро информишу о условима путовања, а заинтересоване је упутио на сајт Министарства спољних послова.

Широм света се отказују хиљаде летова током божићног викенда због брзог ширења нове омикрон варијанте коронавируса. Петар Војиновић са портала Танго сикс истиче да су проблеми у авио-саобраћају у медијима представљени драматичније него што стварно стање показује.

“Имамо неколико најављених масовних отказивања летова, који нису катастрофални као 2020. године. Највећи број отказаних летова је од нискотарифних авио-компанија, баш за децембар. ‘Рајан ер’ је отказао доста летова из Ниша и Загреба, и они кажу да је то предвиђено само за период до средине јануара”, рекао је Војиновић.

Додаје да из Београда није било много отказаних летова, те да смо поприлично покривени авио-линијама.

Како каже, према подацима Јуроконтрола, активно је 80 одсто летова у поређењу с периодом пре короне, те да ситуација у авио-саобраћају није драматична као на почетку пандемије.

Путници “заробљени” на Занзибару мораће сами да реше проблем.

Због отказивања лета нискобуџетне авио-компаније “Флај Дубаи”, на релацији Танзанија–Београд, група туриста из Србије “заробљена” је на Занзибару. Директор Јуте истиче да је реч о малом броју путника који тамо нису путовали преко агенције.

“Морам да кажем, с обзиром на то да постоје и друге компаније које су наши путници ангажовали за ту дестинацију, немамо тачан број путника јер имамо један број људи који тамо бораве у индивидуалној режији. Дакле, људи су сами куповали карте, организовали сами смештај, врло често и преко друштвених мрежа прихватали неке понуде. Сви који су отишли без посредовања туристичке агенције мораће по договору са авио-компанијом да сачекају, прво да пошаљу захтев за повраћај новца, што ће нискобуџетна компанија, ја се надам, у неком догледном року прихватити”, рекао је Сеничић.

Међутим, додао је да ће сами морати да обезбеде повратни лет.

“То ће изискивати неке додатане трошкове, с обзиром на то да ће тешко пронаћи лет баш оног дана кад треба да се врате. И то су проблеми с којима се суочавамо још од 2020. године, кад говоримо о корони”, истакао је Сеничић.

Back to top button