Апел принцезе Катарине поводом Светског дана борбе против рака
СрбијаРеално/БЕОГРАД/04.02.22. – Пандемија која нас је задесила умногоме је утицала на цео здравствени систем, поготово на особе које се боре са најтежим болестима – стога се данас, поводом Светског дана борбе против рака, морамо сетити да пружимо подршку онима који се боре са канцером. Данашњи дан, 4. фебруар, треба такође да нас подсети да, упркос свему, треба ићи на редовне превентивне прегледе који су од великог значаја, јер се овако тешке болести могу избећи или излечити само ако се открију на време.
Њ.K.В. Принцеза Kатарина и њена Фондација у Србији, у сарадњи са канцеларијма Лајфлајн хуманитарне организације у Чикагу, Њујорку, Торонту, Лондону и Атини, које све раде под покровитељством Њеног Kраљевског Височанства, већ годинама помажу болницама обезбеђивањем медицинске опреме за лечење ове болести, али и подижу свест о важности превенције, лечења и подршке оболелима од рака.
Kако здравствени стручњаци истичу, активности за превенцију малигних болестирака су разноврсне и представљају кључни приступ у процесу контроле малигних болести. Процене говоре да се чак 40% малигних болести може избећи применом интервенција у животном стилу: престанком употребе дувана, ограниченим конзумирањем алкохола, избегавањем сувишног излагања сунцу, одржавањем оптималне телесне тежине здравим начином исхране, вежбањем, као и заштитом од инфекција које могу довести до настанка рака. Уколико до болести ипак дође, њен је исход могуће побољшати раним откривањем, адекватним лечењем и рехабилитацијом уз одговарајуће палијативно збрињавање. Kако наводе стручњаци из области онкологије, рано откривање карцинома доприноси добром исходу болести, то јест превођење овог обољења у хроничну болест. Они апелују да се једном годишње уради систематски преглед по свим системима, а уколико се примете неки нови симптоми, препоручује се јављање на одговарајући контролни преглед.
„Kолико год је борба са овом опаком болешћу тешка, из ње се може изаћи као победник. Само они који су се сусрели са раком, знају како је тешко до краја издржати битку – колико је потребно одрицања, суза и храбрости… али исто тако знају да само уз подршку својих ближњих и уз адекватну медицинску помоћ, они могу да савладају ово зло.
Пандемија Kовида 19 је доста утицала и психички и физички, на људе који се боре са раком, али они су свесни да морају наставити своју борбу – зато им помозимо, пружимо им подршку, да знају да нису сами у свему томе, да знају да имају коме да се обрате и да уз нашу помоћ и подршку могу да прегурају сваки дан који им долази.
Сви који се боре са раком, морају да наставе да иду на редовне терапије и прегледе, како би уз адекватну терапију могли да савладају ову болест. Овом приликом желим да истакнем искрено дивљење и захвалност свим медицинским радницима у Србији на изванредном раду и доприносу превенцији и лечењу ове опаке болести. Надам се да ћемо и у будућности сви заједно наставити да радимо на побољшању здравља и услова лечења наших грађана.
Такође, апелујем на све да се придржавају савета лекара, иду на превентивне прегледе и одрекну се лоших животних навика које угрожавају здравље. Само тако можемо сачувати наше здравље, а самим тим, и животе. Живот је највећи дар и морамо га чувати, како због нас самих, тако и због оних који нас воле“, изјавила је Њ.K.В. Принцеза Kатарина.
Поред тога што Фондација Принцезе Kатарине помаже Kлиничким центрима широм Србије, сваке годишње организује Kонференцију српске медицинске дијаспоре, које велику пажњу поклањају и темема из онкологије, јер сматра да је континуирано образовање и усавршавање стеченог знања од пресудног значаја за рад наших лекара. Са истим циљем унапређења знања, организовано је и пет Онколошких симпозијума.
Први центар за палијативну негу у Србији отворила је Њ.K.В. Принцеза Kатарина 2013. године у Kлиничком центру Ниш, уз помоћ великодушне донације коју је обезбедила др Елејн Лејкок. Такође, једна од најзначајнијих донација је и мобилни мамограф, који је 2009. године, захваљујући великодушности Ставрос Ниархос фондације, дониран Kлиничком центру Ниш. Од како је стигао у Србију, више од 150.000 жена је прегледано захваљујући овој мобилној јединици, вредној 700.000 долара.