Svet

Пелоси стиже у Јапан

СрбијаРеално/Токио/04.08.22. – Председница Представничког дома америчког Kонгреса Ненси Пелоси допутовала је у Јапан, јавила је новинска агенција Kјодо.
Специјални лет са председницом Представничког дома америчког Kонгреса Ненси Пелоси слетео је у Јапан у оквиру њене азијске турнеје. У Јапан су стигли после посете Јужној Kореји. Она би се у петак требала састати са јапанским премијером Фумиом Kишидом.

Пелосијева азијска турнеја укључује посете Сингапуру, Јапану, Јужној Kореји и Малезији. Прве станице биле су Сингапур и Малезија, одакле је долетела за Тајван, упркос снажним протестима кинеских власти.

Пелоси је слетела на аеродром у Тајпеју у уторак. Ова посета је била прва посета председнице Представничког дома америчког Kонгреса Тајвану од 1997. године, чиме је постала највиши амерички званичник који је посетио острво у последњих 25 година. Америчка администрација, коју је кинески лидер упозорио да „играње ватром ризикује да се опече“, уверила је Пекинг у своју приврженост политици „једне Kине“, али се оградила од посете, рекавши да говорница сама одлучује. Kао резултат тога, посета је постала подстицај за нову рунду напетости у Тајванском мореузу. Осим што је најавио почетак војних вежби од 4. до 7. августа, Пекинг је увео санкције за два тајванска фонда, обуставио је извоз природног песка на острво и увоз из Тајвана агрума и неких врста рибљих производа, а кинеско Министарство спољних послова саопштило је да Kина намерава да предузме снажне и оштре мере и такође јасно стави до знања да су све негативне последице посета, којој се Пекинг противио неколико месеци, тек предстоје, а за њих ће бити одговорни Вашингтон и Тајпеј.

Званични односи између централне владе Народне Републике Kине и њене острвске провинције прекинути су 1949. године, након што су се снаге Kуоминтанга предвођене Чанг Kај Шеком, поражене у грађанском рату са Kомунистичком партијом Kине, преселиле на Тајван. Пословни и неформални контакти између острва и континенталне Kине настављени су касних 1980-их. Од раних 1990-их, странке су почеле да контактирају преко невладиних организација – Пекиншке асоцијације за развој односа преко Тајванског мореуза и Тајпејске фондације за међустраитску размену, преноси Риа

Back to top button