Svet

Les: Izbore vidim kao pobedu Srbije i kosovskih Srba zbog uspešnog bojkota

SrbijaRealno/London/24.04.23. – Saradnik centra za geopolitiku pri univerzitetu Kembridž Timoti Les ocenio je izbore, održane u četiri opštine na severu Kosova, kao “kvalifikovanu pobedu Srbije i kosovskih Srba” koji su uspešno održali bojkot privremenih prištinskih institucija ali i vršili pritisak na vladu u Prištini i njene međunarodne pristalice.

Samim tim, rekao je Les za Tanjug, Srbija će u narednu rundu pregovora ući sa nepromenjenom pozicijom. Na pitanje šta bi izbori mogli da znače za položaj srpske zajednice na KiM, on kaže da iako izbori možda nisu dali prednost Albancima koji su se nadali da će ih iskoristiti da prodube svoju kontrolu nad severnim delom KiM, oni ne daju veliku prednost Srbima koji su “ostali tamo gde su bili prošle nedelje”.

“Što je još gore, budući da će Priština rezultat izbora i nastavak bojkota Srbije verovatno videti kao izazov svojim naporima da integriše sever Kosova, njen sledeći korak će verovatno biti neka vrsta odmazde protiv Srba, kao što je još jedna policijska racija”, rekao je Les. Prema njegovim rečima, to ne može da dovede do normalizacije odnosa, jer će vlasti u Prištini verovatno sada da podižu tenziju čime je verovatnoća da dođe do normalizacije odnosa manje verovatna. Govoreći o novoj rundi dijaloga Beograda i Prištine na visokom nivou, Les kaže da ne veruje da će se mnogo toga dogoditi.

“Možda će biti dogovora o pitanju nestalih lica drugog reda, ali neće biti pomaka oko fundamentalnog pitanja statusa severa Kosova. Srbija će odbaciti prištinski nacrt statuta Zajednice srpskih opština jer nudi premalo, a Kosovo će odbaciti statut Beograda jer nudi previše i tu će stvari verovatno ostati. Ključna stvar koju treba imati na umu u vezi sa ovim dijalogom je da su dve strane daleko jedna od druge u najvažnijim elementima – srpskog priznanja nezavisnosti Kosova i davanja značajne autonomije Kosova Srbima. Ove razlike bi mogle da se premoste ako bi obe strane požurile da sklope dogovor”, rekao je on.

Les ocenjuje i da se čini da ni jedna ni druga strana nije mnogo zainteresovana za dijalog i da u njemu učestvuju samo zato što ih SAD i EU pritiskaju na to. “S tim u vezi, mislim da pitanje Kosova neće biti rešeno pregovorima koje vodi EU, već mnogo većim, geopolitičkim snagama koje su trenutno u fokusu. Odnos snaga u svetu se pomera sa Zapada na Aziju i Kinu. EU je slaba i podeljena, a njeno obećanje o članstvu za Zapadni Balkan je šuplje. Čini se da su SAD, republikanci spremni da ponovo zauzmu Belu kuću, a vodeći kandidati za predsednika – Donald Trump i Ron De Santis zagovaraju realističnu spoljnu politiku zasnovanu na razboritosti i nacionalnom interesu, a ne na širenju levičarskih ideala”, rekao je on.

Dodaje i da situacija na Balkanu, gde je “Bosna u procesu raspada jer se Hrvati zalažu za veću devoluciju, a Srbi oživljavaju svoj cilj nezavisnosti” jeste faktor koji će odrediti sudbinu KiM, a ne zahtevi američkih i evropskih diplomata. “Komentari predsednika Vučića i drugih u Beogradu sugerišu da su oni toga itekako svesni, zbog čega Srbija u kratkom roku ne može da napravi značajne ustupke i zbog čega je verovatno da će dijalog propasti”, ocenio je on.

Back to top button