Дивац: Дијаспора кључ успеха наше Фондације
СрбијаРеално/БЕОГРАД/14.12 – Дознаке наше дијаспоре у Србији чине 2,7 одсто српског БДП-а, што је уз још неке земље региона највише у Европи, речено је данас на четвртом панелу о сарадњи са дијаспором под називом “Филантропија нема границе”, а који је организовала “Фондација Ана и Владе Дивац”.
Како је наглашено, реч је о милијардама које помажу људима да имају нормалан живот и чувају социјални мир. С друге стране, иако се о дијаспори прича углавном када су у питању давања, како је речено, веома ретко се чују речи захвалности према дијаспори.
Владе Дивац, оснивач фондације Ана и Владе Дивац, истакао је да је дијаспора кључ фондације и да ње нема, ни би имала такве резултате.
Он је додао да је у рад фондације укључено више од 700.000 људи из дијаспоре и да је сваки нови члан фондације нова прилика и могућност за оне којима треба помоћ.
Дивац је рекао да је најсрећнији када види да је неко од оних који су добијали помоћ од Фондације постао добротвор Фондације.
Његова супруга и суоснивачица Фондације Ана Дивац рекла је да је преко Фондације запослење нашло више од 20.000 младих људи.
Као велики успех она је навела и то што је Србија на светској листи давања са 128. места скочила на 43.
Ана Дивац је додала да се у САД, чији је такође држављанин, од председника државе преко великих компанија до појединаца највише вреднују они који су велики филантропи и да се то увек посебно наглашава.
Заложила се за то да улице у Србији добију имена по великим добротворима у знак сећања на све што су они учинили за државу.
Амерички амбасадор у Србији Ентони Годфри рекао је да би Србија требало да уведе пореске олакшице за оне који улажу у добротворне сврхе, као и да укине порезе на донације.
“То би била прилика да омогућите и олакшате донације”, нагласио је Годфри. Он је подсетио да је у САД такав закон уведе 1917. и да су се од тада само повећавале олакшице за донаторе.
Годфри је истакао да српску дијаспору у САД чине способни и вредни људи и да се он залаже са јаче повезивање Србије са дијаспором.
“Проблем је што је због закона, много лакше бити донатор у САД него у Србији”, истакао је Годфри.
Амбасадор Србије у САД Марко Ðурић, који се путем видео линка јавио из Вашингтона, рекао је да је његов задатак да прошири сарадњу Србије са дијаспором.
“У ту сврху покренута је иницијатива за окупљање српских организација у САД у фебруару у Вашингтону”, навео је Ђурић.
Директор Српског филантропског форума Веран Матић подсетио је да је Србија током 19. и почетком 20. века имала велике добротворе које су, попут Ворена Бафета данас у Америци, целу своју имовину завештали домовини, или су градили школе и болнице.
“Српски филантропски форум има за циљ да реафирмише те вредношти”, нагласио је Матић. Он је као велики успех навео то што је 2017. установљен Национални дан давања за који је одређен 9. октобар, што је дан рођења нашег великог научника и филантропа Михајла Пупина.