Izdvojene vestiSrbija

Dačić: Frankofonija za Srbiju stvar izbora, a njeni principi inspiracija

SrbijaRealno/Beograd/02.03.23. – Na svečanom otvaranju Meseca Frankofonije u Palati ”Srbija” u Beogradu, prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ukazao je da je Frankofonija za Srbiju stvar izbora, a duboka posvećenost njenim principima inspiracija da joj se nađe visoko mesto u svim segmentima srpskog društva.

Prisutnima su se sinoć na svečanosti obratili i supruga predsednika Srbije Tamara Vučić, kao i ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar. Dačić je podsetio je da je Palata ”Srbija” svečano otvorena povodom održavanja prve Konferencije šefova država i vlada nesvrstanih zemalja koji je bio jedan od foruma za negovanje prijateljskih veza sa frankofonim državama Azije i Afrike, i pre njihovog formalnog priključenja bogatoj porodici Frankofonije. “Srbija se pridržila toj porodici najpre kao posmatrač 2006. godine, a zatim i kao pridruženi član 2018. godine.

Danas, nakon skoro 17 godina uspešne saradnje, Srbija želi da se dodatno uključi u aktivnosti Frankofonije i svojim punopravnim članstvom doprinese promociji i jačanju osnovnih vrednosti i postulata ove organizacije”, poručio je Dačić. Ministar je izrazio uverenje da će Srbija unapređenjem svog statusa i sticanjem punopravnog članstva dati aktivni doprinos daljoj konsolidaciji Frankofonije uz punu podršku sprovođenju započetih reformski procesa, a u cilju dalje modernizacije i jačanja značaja i spremnosti da bude deo rešenja i odgovora na mnogobrojne krize s kojima se suočava frankofoni svet. Dačić je ukazao da kriza u kojoj se nalazi multilateralizam obavezuje da se posveti posebna pažnja širim oblicima povezivanja zasnovanih na poštovanju različitosti i jačanju međusobnih veza zarad bolje, svetlije i nadasve zajedničke budućnosti.

“Upravo zato će Srbija nastaviti da radi na intenziviranju obrazovanih, naučnih, kulturnih i ukupnih veza sa zemlјama Frankofonije, kao i na jačanju mirolјubivog, interkulturnog dijaloga i razmene”, rekao je Dačić i naglasio da Srbija visoko ceni posvećenost Frankofonije promovisanju jednakosti na svim nivoima, postizanju cilјeva održivog razvoja, kao i pozive na mirno rešavanje svih kriza i sukoba u frankofonom svetu, a u skladu sa principima Povelјe UN. Prema njegovim rečima, boreći se za očuvanje svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, Srbija istovremeno pruža i nedvosmislenu podršku teritorijalnoj celovitosti svih zemalјa članica Ujedinjenih nacija.

“Smatramo da upravo na ovaj način branimo i štitimo temelјne principe međunarodnog prava. U svetu obeleženom sve učestalijim pretnjama miru i bezbednosti, krizama demokratije i napadima na prava i slobode, Frankofonija može da odigra važnu ulogu, pružajući efikasne odgovore, zasnovane na dijalogu, razumevanju, solidarnosti i međusobnoj podršci njenih članica”, rekao je Dačić i predočio da je Srbija zemlјa sa bogatom tradicijom frankofonije i frankofilje. On je podsetio da se već skoro dva veka u srpskim obrazovnim institucijama francuski jezik uči na svim nivoima obrazovanja, što dodatno doprinosi našoj nominaciji za punopravno članstvo u Frankofoniji.

“Danas, oko 100.000 đaka u Srbiji uči francuski jezik u osnovnim i srednjim školama, a od ukupno sedam dvojezičnih škola, šest imaju prestižno priznanje o kvalitetu Label Frans Edukasion (Label France Education) koje francuska vlada dodelјuje za izuzetnost”, rekao je Dačić i istakao da je ove godine upisano oko 900 studenata na četiri katedre za francuski jezik, a značajan broj studenata pohađa master programe na francuskom jeziku koji se organizuju u Srbiji. On je predočio da je kroz različite programe obuke koji su realizovani zahvalјujući Međunarodnoj organizaciji Frankofonije, veliki broj državnih službenika stekao znanje francuskog jezika koji i dalјe zauzima posebno mesto i u svetskoj diplomatiji i izrazio uverenje da će predstojeće potpisivanje Memoranduma o partnerstvu u državnoj frankofonoj inicijativi dodatno pospešiti učenje francuskog jezika u državnoj upravi.

“Sa velikim brojem kulturnih i obrazovnih događaja širom zemlјe Mesec Frankofonije je postao tradicija koja ima dubok trag u našem svakodnevnom životu. Iz tog razloga, ne čudi činjenica da su TV5 Mond i ovde prisutni Ivan Kabakof izabrali Srbiju kao jednu od destinacija koja daje poseban značaj Frankofoniji. Nadam se da ćete uživati, kao što ću i ja, u njihovoj reportaži koju ćemo večeras pretpremijerno imati prilike da pogledamo. Živela Srbija, živela Frankofonija”, rekao je na kraju svog obraćanja ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić. Prisutnima se potom obratila supruga predsednik Srbije Tamara Vučić koja je podsetila na latinsku izreku koja u prevodu na srpski jezik glasi – koliko jezika znaš, toliko ljudi vrediš. Prema njenim rečima, možemo naučiti da govorimo više stranih jezika, da ih razvijamo i odnosimo se prema njima s poštovanjem, ali pored našeg maternjeg jezika zaista možemo da volimo samo jedan strani jezik, a to je, kako kaže, francuski jezik.

“To je jezik u koji se zaljubite posle prve reči, prve rečenice koju čujete i ne prestajete da volite francuski tokom celog života. Međutim, mnogi se ne služe francuskim jezikom ili ga ne govore dovoljno dobro iako je to jezik na kojem su napisani najlepši stihovi, najlepše stranice svetske literature i najdivnije reči čija je melodija osvajala srca”, rekla je Tamara Vučić i uporedila francuski jezik sa pesmom koja osvoji svakoga ko je čuje. Ona je podsetila na reči francuskog književnika i diplomate Alfonsa de Lamartina koji je boravio i pisao o Srbiji: “Svet je knjiga. Sa svakim korakom otvaramo novu stranicu” i ukazala da otvaranjem Meseca Frankofonije u Srbiji otvaramo tek jednu stranicu čudesnog sveta frankofonije.

“Jezik je spona između naroda jer omogućava da komuniciramo bez posrednika, da se razumemo bez nesporazuma i da se slažemo u svojim razlikama. Ali, nije jedina spona u frakofonoj porodici koja je pravi globalni mozaik različitosti i nesumnjiva sila koja okuplja više od trećine zemalja članica UN”, rekla je Tamara Vučić i izrazila uverenje da je Frankofonija ujedno i mesto na kojem se mogu potražiti odgovori na mnoge globalne izazove “posebno u domenima kulture, demokratije, mira, ljudskih prava, nauke, obrazovanja”. Prema njenim rečima, Srbija kao pridruženi članica Frankofonije ima jasnu želju i ambiciju da postane punopravna članica “jer u Srbiji iskreno delimo vrednosti ove međunarodne organizacije, a to su jednakost, komplementarnost i solidarnost”.

“Poštujući svoju prošlost gledamo i pažljivo planiramo svoju budućnost. Prošlosti čuva korene razgranate saradnje Srbije i frankofonih zemalja još od XIII veka. Na dvoru srpskog kralja Uroša Nemanjića i kraljice Jelene, u narodu poznate kao Jelena Anžujska, počelo se sa proučavanjem i korišćenjem francuskog jezika, a tada je nastala i prva biblioteka u Srbiji u kojoj su se našle samo knjige napisane na francuskom jeziku”, predočila je Tamara Vučić i ukazala da su i druge dve srpske kraljevske dinastije, Karađorđevići i Obrenovići, bile naklonjene proučavanju francuskog jezika i kulture. Ona je podsetila da je 1839. godine, na predlog prosvetnih vlasti Kneževine Srbije, odlučeno da se na časovima stranog jezika u osnovnoj školi i u gimnaziji u Kragujevcu, tadašnjoj prestonici Srbije, izučava isključivo francuski jezik.

“Mi poštujemo i učimo iz svoje prošlost, mi gradimo lepšu i svetliju budućnost, ali delamo u sadašnjosti i to tako što posvećujemo pažnju pravima i potrebama posebno ranjivih grupa, ne zanemarujući ulogu žena i mladih u izgradnji i čuvanju nasleđa svetskog poretka”, rekla je Tamara Vučić i ocenila da je značajno da su ove dve grupe prepoznate kao prioritetne ciljne grupe Frankofonije. Ona je poručila da je Srbija spremna da sa prijateljskim zemljama podeli i razmeni dobra iskustva i dobre prakse naročito u pogledu izgradnje kulture rodne ravnopravnosti, prevazilaženja rodnih stereotipa i ekonomskog osnaživanja žena, ali i da pruži podršku programima Frankofonije koji doprinose postizanju inkluzivnog razvoja poput fonda La Frankofoni avek El.

“Komplementarnost i sinergija svih članica Frankofonije su ključ uspešnog postavljanja u međunarodnoj areni. Jedino zajedno možemo pronaći odgovore na mnogobrojne izazove i pitanja koja se pred nas postavljaju. Želim nam uspešno obeležavanje meseca Frankofonije. Kroz uvažavanje naših različitosti prepoznajemo dodirne tačke i zajedno stremimo ka boljoj i svetlijoj budućnosti”, zaključila je svoje izlaganje Tamara Vučić. Pjer Košar, ambasador Francuske, odao je priznanje vlastima u Srbiji jer su doprinele da se Frankofonija ovako dobro održala. On je pozdravio zvanice na svečanom otvaranju Meseca Frakofonije i ukazao na značaj ovogodišnjeg 66. Beogradskog sajma na kojem će ove godine Francuska biti domaćin. Prema rečima fgrancuskog diplomate, Srbija sjajno predstavlja svoju posvećenost Frankofoniji, jer je samo ove godine planirano više od 50 događaja širom zemlje. Za to su, kako je istakao, posebno zaslužna kulturna udruženja i obrazovne ustanove koje kroz svoje aktivnosti značajno doprinose negovanju francuskog jezika i vrednosti Frakofonije u Srbiji, među kojima su kulturna i jezička raznovrsnost, mir, demokratija, ljudska prava, podrška obrazovanju i dugoročnom razvoju društva.

“Srbija je 2006. godine integrisana u Međunarodnu organizaciju Frakofonije i postala pridruženi član na samitu u Jerevanu 2008. godine. Francuska pozdravlja ambiciju Srbije da postane punopravna članica Frankofonije, što je ministar spoljnih poslova Srbije gospodin Ivica Dačić i rekao na poslednjem samitu održanom u Tunisu na ostrvu Džerba”, rekao je Košar. “Francuski jezik je peti najkorišćeniji jezik na svetu koji se nameće kao jedan od velikih jezika sutrašnjice i značajan instrument procesa mondijalizacije. To je jezik novih svetskih izazova u sferama kulture i ekonomije”, rekao je ambasador Košar.

Back to top button