Izdvojene vestiPolitika

Дачић: Србија ће наставити пуном снагом да сарађује са УНХЦР

СрбијаРеално/БЕОГРАД/16. 12 – Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић, учествовao je на панел дискусији поводом 70 година Женевске конвенције и 45 година рада УНХЦР-а у Србији и поручио да ће Србија ће наставити да максимално помаже избеглицама.

Честитам свима ове важне датуме и у име свих наших грађана желим да изразим захвалност за предан рад свим сарадницима УНХЦР-а и њиховим партнерима, као и нашим домаћим организацијама које се свих протеклих година баве овом важном и хуманом мисијом, казао је Дачић.

„Као што вам је познато, Република Србија се као ниједна друга земља у модерној Европи, суочавала са великим избегличким таласима својих сународника, који су због рата и прогона морали да напусте своје домове и потраже спас у нашој земљи. Наше искуство са стотинама хиљада избеглица и расељених, са њиховим пријемом и напорима да им обезбедимо нормалан живот, јединствено је у модерној Европи и не желимо никоме да га доживи. У најтежим годинама сукоба на Балкану, а нарочито кроз прогон српског становништва са Косова и Метохије, народ Србије и њене државне институције показале су своје огромно срце и из године у годину прихватале избеглице као себи најближе и помагали им да овде почну нови живот. Сви заједно можемо да будемо поносни на то шта смо урадили заједно, уз огроман напор и стрпљење, иако чак ни данас не можемо да кажемо да су сви проблеми избеглица решени“, навео је председник парламента.

Фото: СрбијаРеално/ Милош Рафаиловић

„Не волим да причам о бројевима, када говоримо о избеглицама и расељеним, то су људи са тешким судбинама, али морамо увек да имамо на уму да је у последње три деценије у Србију дошло најмање пола милиона избеглих и расељених, из Хрватске, Босне и Херцеговине, са Косова и Метохије. Највећи део њих одлучио је да остане овде, засновали су породице, запослили се, покренули бизнис, али увек је право питање – зашто ни после неколико деценија нису отворена врата за њихов повратак у родне куће и на имања која су морали да напусте? Зашто се тек сваки осми или десети од њих вратио у Хрватску или у Босну и Херцеговину, а на Косово и Метохију мање од два одсто расељених. Избегличка прича има увек две стране. Дужност Србије била је да прихвати своје сународнике и да им пружи највише што може и ми смо то учинили, чинимо и данас. Али још већа обавеза је била оних других да им се омогући да се врате својим кућама из којих су истерани. То се, нажалост, није догодило, радило се све да им се повратак ускрати“, указао је Дачић.

Поручио је да ће Србија наставити да максимално помаже избеглицама, све док и последњи од њих не буде имао све услове на достојанствен живот, од крова над главом, школовања, запослења, здравствене заштите. Као министар спољних послова био сам задужен и за спровођење Регионалног стамбеног програма, у оквиру којег смо градили и додељивали станове избегличким породицама, подсетио је и додао да је Србија највећи корисник овог програма, и до сада је више од шест хиљада породица добило станове. Обишао сам целу Србију, разговарао са тим људима и не могу да заборавим њихову срећу, захвалност, кад год смо били у прилици да им честитамо усељење у нове станове.

Фото: СрбијаРеално/ Милош Рафаиловић

Желим и овом приликом да изразим захвалност УНХЦР-у, као и Европској унији као највећем донатору овог програма, али и осталима, а уједно да их охрабрим да наставе овај програм, јер је један од најефикаснијих и најпотребнијих за решавање главног проблема наших изгнаника, а то је кров над главом, поручио је.

„Када је реч о избеглицама који већ годинама пролазе кроз Србију, на свом путу из Азије и Африке ка Западној Европи, могу само да кажем да су наша земља и наш народ и према њима показали своје хумано лице, као ретко ко у Европи. Милион људи је прошло кроз Србију у том избегличком таласу, без икаквог проблема, без било какве здравствене или друге кризе. Помагали смо им баш зато што смо и сами имали тешко искуство са избеглиштвом наших сународника и знамо добро шта значи бити истеран из своје куће и принуђен да одеш у непознато. Питање избеглица не сме бити политичко питање, онако како се нажалост третира у великом делу Европе и света. То је само ствар хуманости и ваше спремности да помогнете када је неко у невољи. Ми то тако видимо“, истакао је Дачић.

Back to top button