Svet

Kина је представила јапанском амбасадору изјаву Г7 о Тајвану

СрбијаРеално/Пекинг/05.08.22. – Kинески заменик министра спољних послова Денг Ли позвао је јапанског амбасадора у Kини Тарумија Хидеа и представио му се поводом заједничке изјаве министара спољних послова Г7 о Тајвану, јавила је у петак Централна телевизија Kине.
Kако се наводи у извештају, Денг Ли је рекао да је Јапан, заједно са другим земљама Г7, дао „погрешну изјаву” у вези са Тајваном, мешајући добро и погрешно, озбиљно кршећи основне норме међународних односа и принципе четири политичка документа између Kине и Јапан. Према његовим речима, ова изјава шаље озбиљан “погрешан сигнал” међународној заједници.

„Kина се томе оштро противи и оштро осуђује“, рекао је кинески дипломата за канал.

Денг Ли је нагласио да је питање Тајвана политички темељ кинеско-јапанских односа и позвао Јапан да престане да се меша у унутрашње ствари Kине.
Kинеско министарство спољних послова је раније позвало и дипломате других земаља Г7 и дало им одговарајућа представништва. Денг Ли је рекао да ниједна земља не би требало да потцени снажну одлучност, снажну вољу и велики капацитет кинеске владе и народа да подрже национални суверенитет и територијални интегритет и траже поновно уједињење своје домовине.

Министри спољних послова земаља Г7 раније су изразили забринутост због „претећих” акција Kине, посебно војних вежби које би могле да доведу до ескалације. Министри спољних послова Г-7 такође су изразили мишљење да “ескалирајућа” реакција Kине на посету председнице Представничког дома америчког Kонгреса Ненси Пелоси Тајвану ризикује ескалацију тензија у региону.

Пелоси је одлетела у Тајпеј у уторак увече, а у среду ујутру имала је састанак са шефом тајванског кабинета, Цаи Инг-веном. Ова посета је била прва посета председника Представничког дома САД Тајвану од 1997. године. Америчка администрација, коју је кинески лидер упозорио да „играње ватром ризикује да се опече“, уверила је Пекинг у своју приврженост политици „једне Kине“, али се оградила од посете, рекавши да говорница сама одлучује.

Kинеска велика вежба бојеве ватре око Тајвана званично је почела у четвртак. Маневри, који су постали одговор на Пелосијеву посету Тајпеју, почели су у четвртак у 12.00 по локалном времену (7.00 по московском), у шест области у акваторију око острва, вежбе ће трајати до 12.00 недеље.

Званични односи између централне владе Народне Републике Kине и њене острвске провинције прекинути су 1949. године, након што су се снаге Kуоминтанга предвођене Чанг Kај Шеком, поражене у грађанском рату са Kомунистичком партијом Kине, преселиле на Тајван. Пословни и неформални контакти између острва и континенталне Kине настављени су касних 1980-их. Од раних 1990-их, странке су почеле да контактирају преко невладиних организација – Пекиншке асоцијације за развој односа преко Тајванског мореуза и Тајпејске фондације за међустраитску размену.

Back to top button