Region

Кривокапић на представљању кампање „Блокрај мржњу. Подели љубав!“

СрбијаРеално/ПОДГОРИЦА/10.12 – Сваки грађанин и грађанка може имати улогу у борби против говора мржње – кроз коришћење позитивног језика и уз узајамно поштовање. Ово је била једна од главних порука на догађају одржаном поводом званичног представљања кампање „Блокрај мржњу. Подијели љубав!“ који се одржао данас у Подгорици, а којем је присуствовао и премијер Црне Горе Здравко Кривокапић.

Кривокапић је истакао да живимо у амбијенту у коме су нам многе ствари наметнуте, али да се говор мржње не дешава само у Црној Гори, већ у сваком кутку планете, негде мање, а негде више. „Зато би требало да је стара изрека „Не чини ништа што не би волио да учине теби“ златно правило и мјера нашег живота свуда – од породице, преко школе, до факултета па даље. И увијек би испред себе требало да имамо три карактеристике.

То су: толеранција – коју данас нажалост у много чему немамо; поштовање – које је одувијек било највећа вриједност у Црној Гори и у породици и изван ње и наравно разумијевање. Једна иницијатива као што је ова кампања требало би да нас учини свеснима тренутка у коме живимо и да колико-толико пробуди нашу потребу да разумијемо другог“, рекао је премијер Кривокапић.

Евгенија Јакумопулу, шефица Програмске канцеларије Савјета Европе у Подгорици, која је пожељела добродошлицу учесницима који су се придружили догађају онлајн и лично. У свом обраћању је указала на веома практичну димензију грађанског ангажовања у борби против говора мржње: „За борбу против говора мржње потребан је недвосмислен законодавни и институционални оквир. Али поред тога, и што је најважније, борба против говора мржње захтијева колективни одговор друштва да каже „не“ стигми и предрасудама, да оконча пропаганду стереотипа који утичу на породице, пријатељства и на крају на суштину друштва. Сваки наш корак, ма колико мало да изгледа, може допринијети изградњи инклузивног, безбедног и разноликог друштва”.

Тамара Срзентић, министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, истакла је да „поред институционалног и регулаторног оквира, борба против мржње захтијева промјену начина размишљања људи, на нивоу цијелог друштва. „То значи подизање свијести грађана и грађанки о томе колико су битни њихови појединачни ставови, ријечи, гестови. Сматрам да је прихватање различитости први корак ка инклузивнијем друштву без говора мржње“, рекла је министарка Срзентић.

„Спроводећи мандат институције Омбудсмана у Црној Гори, дужни смо да указујемо на кључне елементе нашег рада који се огледа у проактивном, промотивном и превентивном деловању у заштити људских права и слобода. У таквој ситуацији активна улога Заштитника на спречавању говора мржње природна је друштвена потреба и институционална реакција која се очекује, тражи и на којој се инсистира у очувању људског достојанства и елементарних права свих људи чије су слободе угрожене злоупотребом права на слободу изражавања“, рекао је Синиша Бјековић, омбудсман Црне Горе. „Исцрпна листа разлога због којих се ограничења слободе изражавања могу увести јасно упозорава на појачану одговорност свих релевантних државних субјеката да не дозволе да култ насиља (што говор мржње једним дијелом и јесте) превлада над културом дијалога, толеранције и разумијевања“, закључио је он.

Ова слика има празан alt атрибут; име њене датотеке је 41-1-1024x680.jpg
Фото: Влада ЦГ

Амбасадорка Оана Кристина Попа, шефица Делегације Европске уније у Црној Гори, нагласила је да Европска унија посвећује велику пажњу теми говора мржње. „Свједочимо томе да говор мржње добија све више маха, док се различитости све мање поштују, укључујући ту и право на различито мишљење. Ово је веома забрињавајући тренд, који је забележен и у Црној Гори, нарочито онлајн. Деца одрастају гледајући како су одрасли бијесни, љути и нетолерантни. Постоји тек неколико узора који шире толеранцију и љубав и превише осталих који шире мржњу. Наше различитости треба да стимулишу љубав и емпатију, а не да изазивају мржњу, и зато је ова кампања јако битна и потребна“, рекла је она. Амбасадорка Попа је позвала све институције, организације цивилног друштва, партнере из приватног и јавног сектора да се придруже овој кампањи.

Јерун Шокенбрук, директор Одељења Савјета Европе за антидискриминацију, подсјетио је на улогу ове организације као предводника борбе против говора мржње на европском континенту. „Кроз кампању „Блокрај мржњу. Подијели љубав!“ укључили смо хиљаде младих активиста и активисткиња широм Европе. Ове недеље у Стразбуру ескперти из свих држава чланица Савјета Европе раде на усвајању европских стандарда за борбу против говора мржње. Али не можемо добити битку против говора мржње без активног ангажмана јавности. Поштовање достојанства и неотуђивих права свих чланова људске заједнице је одговорност свих у демократском друштву“, рекао је он.

Кампања „Блокирај мржњу. Подијели љубав!” има за циљ сузбијање различитих облика говора мржње усмерених на одређене заједнице и појединце у Црној Гори. Такође, има за циљ да информише друштво, поготово млађу популацију, путем страница на друштвеним мрежама посвећеним кампањи, као и кроз јавне активности. У активностима ц́е учествовати истакнуте јавне личности, институције и активисти и активисткиње, који ће кроз лична свједочења и примјере добрих пракси промовисати различитост и равноправност у Црној Гори и региону.

Амбасадори и амбасадорке кампање против говора мржње за Црну Гору су истакнуте јавне личности, укључујући тенисерку Данку Ковинић, атлетичарку Марију Вуковић, стонотенисера Филипа Радовића, добитника бронзане медаље на Параолимпијским играма, оперску пјевачицу Тамару Рађеновић и глумицу Дубравку Дракић. Придружили су се овој кампањи јер вјерују да могу да направе промјену на путу ка инклузивнијем и равноправнијем друштву.

Кампања се спроводи у оквиру пројекта „Промоција различитости и равноправности у Црној Гори“ који је дио заједничког програма Европске уније и Савјета Европе „Хоризонтал Фацилитy за Западни Балкан и Турску 2019-2022“.

Back to top button