Михајловићева за Нови магазин: Оно што се догодило у ЕПС више од јавашлука, то је угрожавање безбедности државе
СрбијаРеално/БЕОГРАД/20.01.22. – Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је у интервјуу Новом Магазину да се јавна предузећа понашају као државе у држави, да смена директора мора бити почетак, а не крај, кад је реч о темељним променама које су потребне у ЕПС-у.
Она је рекла да је одговорност за лошу организацију унутар ЕПС-а, недовољне залихе угља на депонијама, неблаговремено завршене ремонте, недовољне количине мазута и немање лиценце за набавку овог енергента искључиво на неодговорној групи људи који су управљали ЕПС-ом, на челу са директором ЕПС-а.
„Оно што се догодило у ЕПС је много више од јавашлука јер је прекидом производње електричне енергије, као и прекидом у напајању електричном енергијом дела становништва, угрожена не само енергетска безбедност државе, већ директно и национална безбедност земље. Сви покушаји да се кроз медијску кампању против министарства и мене скрене пажња са оних који су управљали ЕПС-ом, јесу замена теза и покушај скидања одговорности. Али, шта год говорили, каквим год „спиновима” се служили да би прикрили одговорност, на крају се морамо вратити на чињенице. Није Зорана запалила багер. Није Зорана давала извештаје Влади и председнику у којима се тврдило да је све спремно за грејну сезону и да по укључењу ТЕНТ Б1 у систем се више неће увозити струја. Није Зорана радила ремонт ТЕНТ Б1 који је убрзо по враћању на мрежу испадао из рада због неизбалансиране турбине и пожара на горионику, и других блокова који су испадали због лошег квалитета угља. То су чињенице које не можете да промените само због тога што вам се не свиђа министар“, наводи Михајловићева.
Она је нагласила да енергетика нигде у свету није иста као што је била пре 10 или 20 година и ако желимо да имамо довољно енергије и да будемо енергетски независни, онда приоритети и одлуке које доносимо морају да се заснивају на науци, струци и да буду економски рационалне, а не да се заснивају на интересима или „комбинацијама” појединаца.
„Избор директора у великим системима нигде није лишен политике и то није случај само у Србији, али је потребно да постоји и знање, стручност и марљивост, а не само лојалност, јер лојалност која без струке доноси пропаст, страховладу и представља одлично тле за корупцију. Поставља се питање чему су тачно лојални, јер лојални држави нису, странци на крају крајева такође нису. Чему су онда лојални, својим пословима, личним и лобистичким интересима?“, упитала је Михајловићева.
Она је додала и да је Министарство од почетка упозоравало и ЕПС и Владу и јавност, на проблеме у функционисању предузећа.
„Кад се показало да су људи из ЕПС-а нетачно тврдили да свега има довољно за зимску сезону, даноноћно су и Министарство, Влада и предузећа из енергетског сектора радили на томе да ЕПС добије мазут, као и лиценцу да би уопште могао да га набавља, јер је било јасно да још најмање месец дана неће бити довољно угља и да постоје озбиљни проблем са његовим квалитетом“, навела је она.
Захваљујући јачању економије и стабилном буџету, на чему су годинама радили Влада и председник Вучић, држава може да поднесе трошак енергетске кризе, тако да цене за грађане остану исте, и да не буде угрожена привредна активност, додала је она.