Društvo

Министарство здравља препоручује да ковид пропуснице важе 24 сата до краја јануара

СрбијаРеално/БЕОГРАД/24.12 – У Србији је јуче код четворочлане породице, која је стигла из Боцване, потврђен омикрон сој који изазива велику забринутост у читавом свету, а за уторак је заказана седница кризног штаба за борбу против корона вируса! На столу кризног штаба, како сазнајемо, главне теме биће процена ризика од прослава за новогодишње и божићне празнике, као и евентуално увођење нових мера.

Државни секретар у министарству здравља Мирсад Ђерлек каже за Курир да не искључује могућност да нове мере буду уведене, а препорука Министарства здравља би била да се до краја јануара уведе да ковид пропуснице важе 24 сата.

“С обзиром да имамо и даље дневно преко 1.000 новозаражених, морамо бити јако опрезни, нарочито сада, с обзиром на брзину ширења омикрон соја. Овде није само у питању Нова година, већ и прослава католичког и нашег Божића, а онда и српске Нове године. То значи да ћемо све до 20. јануара имати велике епидемиолошке ризике. У уторак је заказан кризни штаб и сигурно је да ће колеге разговарати о свему што може да се примени у овом тренутку, као и о томе да ли се треба стрпити и Нову годину још ове године прославити у кругу породице. Што се тиче министарства здравља, ковид пропуснице које важе 24 сата би, у овом периоду налета омикрона, биле препоручљиве, али, кризни штаб је тај који доноси препоруке, а влада одлуке”, рекао је Ђерлек и додао да колико год да стручњаци наводе да омикрон сој даје слабију клиничку слику и да је смртност мања, то још увек није научно доказано на великим узорцима.

“Морамо поново апеловати на невакцинисане, а у Србији је таквих преко 40 одсто, да се вакцинишу јер ће се они први наћи на удару омикрона. Иако неки сматрају да поједине вакцине имају слабију активност на омикрон, чињеница је да су вакцине и даље толико ефикасне да нас могу заштитити од тешких клиничких слика и респиратора”, објашњава Ђерлек и додаје да га посебно плаши то, а то су показала искуства у свету, што омикрон у већем проценту од делте напада и децу, која су нам најслабија карика у ланцу имунизације.

Иако се могу чути ставови стручњака и да би током новогодишњих и божићних празника требало ограничити и број људи у затвореним просторима, др Ђерлек сматра да би то било јако тешко контролисати.

“Цела светска медицина и стручњаци из Европе и света наговештавају и прижељкују да би 2022. година требало да буде са много мањим потенцијалом корона вируса. Најбоље је да се још мало стрпимо и празнике проведемо у својим домовима, у најужем кругу породице. Не бих желео да нам се славље претвори у велику тугу, да славимо Нову годину, а да већ сутра имамо неког ко ће завршити на репсиратору и, не дај боже, изгубити живот”, закључио је Ђерлек.

Back to top button