Svet

НАТО упутио Москви писани одговор

СрбијаРеално/Брисел/27.01.22. – НАТО је у среду, паралелно са САД, упутио Москви писани одговор на безбедносне захтеве Русије и позвао је да одмах деескалира ситуацију на граници са Украјином, рекао је генерални секретар Јенс Столтенберг у Бриселу.

„Још једном позивамо Русију да одмах деескалира ситуацију. НАТО чврсто верује да се тензије и несугласице морају решавати дијалогом и дипломатијом”, рекао је синоћ Столтенберг новинарима на онлајн конференцији у Бриселу.

Столтенберг је рекао да Русија планира да на то подручје пошаље додатне снаге, упозоривши да су руски војници распоређени и у Белорусији.

Он је навео да Русија наставља да гомила своје војне трупе надомак Украјине, наводећи да у је овом тренутку дуж границе са том суседном земљом распоређено више од 100 хиљада руских војника.

„Видимо више трупа не само у Украјини и око ње, већ и сада у Белорусији, где је Русија у процесу распоређивања хиљада војника, стотине авиона, система противваздушне одбране С-400 и много других веома напредних капацитета”, рекао је он, додајући да се ово дешавало под маском вежбе.

НАТО сматра да све несугласице и спорна питања морају бити решавани дијалогом и дипломатским приступом, а не кроз примену силе или претњу применом силе, поручио је Столтенберг.

Према његовим речима, данас је НАТО упутио писане предлоге Русији, а то је урађено паралелно са одговором САД који је достављен у току дана Москви.

“Предложили смо успостављање војних представништава између Русије и НАТО како би се обезбедила транспарентност и смањили ризици, али и отварање хитне директне линије за решавање ургентних ситуација уколико се буду догодиле. Спремни смо да саслушамо шта забрињава Русију, али желимо да утврдимо како да се ојачају фундаментални приципи европске безбедности иза којих сви стојимо”, рекао је Столтенберг.

Он је указао да Русија мора да повуче своје снаге из Украјине, Грузије и Молдавије где су распоређене без сагласности тих држава и истакао да је веома значајно да се смањи ризик од сукоба, уведе контрола наоружања и повећа степен транспарентности у односима Русије и НАТО.

Генерални секретар НАТО је рекао и да је Алијанса спремна да саслуша забринутост Русије и да се упусти у прави разговор о томе како да се подрже и ојачају основни принципе европске безбедности које су обе стране потписале, почевши од Завршног акта из Хелсинкија, а који укључује право сваке нације да изабере сопствене безбедносне аранжмане.

Солтенберг је нагласио да су потребне практичне мере које ће направити стварну разлику, а као први корак је предложио заједничке састанке о вежбама и нуклеарној политици у Савету НАТО-Русија.

Такође је поручио да је потребно модернизовати Бечки документ о војној транспарентности као и наставак рада на смањењу свемирских и сајбер претњи.

Истакао је да је неопходно да се озбиљно разговара о контроли наоружања, укључујући нуклеарно оружје и копнене ракете средњег и краћег домета.

Столтенберг је рекао да ове области представљају агенду за смислен дијалог, и да је позвао савезнике и Русију на серију састанака како би се детаљније позабавили свим овим питањима у Савету НАТО-Русија, а да су савезници спремни да се састану што је пре могуће.

Генерални секретар је навео и да НАТО у свим напорима наставља да блиско сарађује са Украјином и другим партнерима, укључујући Финску, Шведску, Грузију и Европску унију, као и да је реч о одбрамбеном савезу који не тражи конфронтацију.

Он је још нагласио да НАТО не може и неће правити компромисе у вези са принципима на којима почива безбедност Алијансе и безбедност у Европи и Северној Америци, и да ће предузети све неопходне мере да одбрани и заштити све савезнике.

Back to top button