Немци постају све сиромашнији због поскупљења енергената
СрбијаРеално/Москва/08.04.22. – Немачки грађани се све више суочавају са финансијским тешкоћама због раста цена енергената, пише Фокус онлајн.
Према последњим подацима, скоро сваки седми Немац има потешкоћа да подмири дневне трошкове.
Међутим, како упозорава Фокус, ситуација би се могла погоршати: високе цене енергената довеле су до тога да је инфлација у марту износила 7,3%, што је највећа стопа у последњих 40 година. У односу на прошлу годину, трошкови енергије за предузећа повећани су за 70%, а за низ потребних ресурса за око 20%.
Сви ови повећани трошкови одразиће се на потрошаче, при чему ће цене расти не само за гас, бензин и струју, већ и за храну, намештај и друго, закључује публикација.
Раније је министар економије Роберт Хабек рекао да се Немачка суочава са „новим сиромаштвом” због раста цена енерЗападне земље увеле су санкције Русији због специјалне операције демилитаризације и денацификације Украјине. Дотакли су се углавном банкарског сектора и сфере високих технологија. Редовно се јављају и позиви да се напусте руски енергенти. Међутим, прекид технолошких ланаца довео је до економских проблема у Европи и Сједињеним Државама, пре свега до виших цена хране и горива.
Kремљ је ове акције назвао економским ратом, каквих још није било, али су истакли да су спремни на такве кораке. Централна банка предузима мјере за стабилизацију ситуације на девизном тржишту; плаћања за испоруку гаса непријатељским земљама су прерачуната у рубље. Осим тога, Влада је припремила план за сузбијање санкција, који укључује око стотину иницијатива. Износ његовог финансирања биће око трилион рубаља. У позадини пооштравања западних санкција у вези са војном операцијом у Украјини, Русија је пребацила плаћања за испоруке природног гаса непријатељским државама у рубље. Гаспромбанк ће отворити посебне рачуне у валути и рубљама за стране купце. Они ће моћи да пренесу средства на први рачун у валути наведеној у уговору за набавку плавог горива, банка ће га продати на Московској берзи, након чега ће почети обрачуни са добављачем, преноси Риа