Нисмо се обавезали Рио Тинту, али бивша власт обавезала државу
СрбијаРеално/БЕОГРАД/28. 12 – Премијерка Ана Брнабић данас је, на питање новинара зашто не може потпуно да се обустави пројекат “Јадар” Рио Тинта и да ли се држава обавезала према тој компанији па сада не може да повуче тај пројекат, рекла да се садашња власт ни на један начин није обавезала, али да је претходна власт обавезала државу.
Брнабићева је објаснила да је претходна власт од 2004. давала дозволе Рио Тинту, који је у складу са законом и одобрењима владе улагао у тај пројекат и да сада држава не можемо да их отера из Србије.
На питање како се држава није обавезала када је тај пројекат предвиђен Уредбом о просторном плану, рекла је да та уредба не представља никакав проблем и да не значи ништа посебно, односно да не значи да ће тај пројекат бити и реализован.
Та уредба предвиђа један документа – просторни план како би Ри Тинто знао за који простор да уради Студију о процени утицаја на животну среидну.
Брнабићева је објаснила да је Рио Тинто дошао у Србију 2004. године и питао владу да ли може да ради истраживања и уложи новац у то и добио одобрење, па 2006. питао да ли може да прошири територију истраживања, уложи још новца и тако све до 2012. године, када је та компанија тражила дозволу да ради и велике бушотине и добила дозволу.
Премијерка истиче да је Рио Тинто до 2013. уложио између 150 и 200 милиона долара и садашња власт није могла да им каже – хвала, али не можете даље да радите и идите из Србије, пошто су радили све у складу са законом и добијали дозволе од владе и улагали новац.
“Да ли мислите да Рио Тинто или било који други инвеститор неће тужиити државу и тражити да се тај новац вратио или мислите да је потпуно нормално и могуће да неко уложи новац на основу дозвола које је дала влада и да му се онда каже – хвала вам много и довиђења, ми не желимо да наставимо и нико никоме ништа не дугује”, запитала је премијерка.
Kако је рекла, када је држава 2004. дала прву дозвола за истраживања ми смо се обавезали јер су ти људи уложили новац.
Kаже да би то било исто као када би дошао неки инвеститор из Немачке и да тражи дозволу да прави фабрику и уложи у опрему и, када све то уради, да му се каже да све то остави и иде из земље пошто не постоји обавезујући уговор.
“И онда перете руке и кажете – нисам ја крив већ овај који је дошао 10 година касније. Па што га онда он није зауставио већ је преузео обавезе”, запитала је Брнабићева.
Истакла је да садашња власт ниједну дозволу није сакрила и да је председник био јасан када је рекао да ће све зависити од процене утицаја на животну среидну коју ће радити стручни људи, као и да ће зависити од тога како грађани буду реаговали на то.
Премијерка је рекла да једна озбиљна држава не може да отера инвеститора који је за нешто добио дозволу по закону.
Додала је да је влада једино променила у закону то да сада можемо да наплатимо за истраживацке радове, што раније нисмо могли.
“Нисмо дали дозволу за рудник, све зависи од студије”, нагласила је она.
Kаже да Рио Тинто слави 18 година од доласка у Србију и да је она последњи пут била у Лозници 26. фебртуара 2020. године, када је била завршена претходна студија изводљивости и да је тада нико није ништа питао од медија око Рио Тинта, пошто то тада није била политичка тема, као што је сада код појединих медија који нападају тај пројекат.
Такође, рекла је да она није надлежна за комуникацију са Рио Тинтом иако је имала бројне састанке са том компанијом, као што и ниједан члан владе није задужен са било којим инвеститором појединачно.
“Што се тиче тога да ли је било шта потписано на основу чега имамо обавезе према Рио Тинту, такав документ не постоји”, нагласила је Брнабићева.
Рекла је да је у често спомињаном меморандуму у вези са тим пројектом експлицитно наведено да морају да се поштују закони Србије и највиши стандарди за заштиту животне средине.