Посланици данас о опозиву председника Скупштине Бечића
СрбијаРеално/Подгорица/07.02.22. – У Подгорици ће данас бити одржана четврта по реду ванредна седница Скупштине Црне Горе на којој ће посланици одлучивати о смени председника парламента Алексе Бечића, на предлог парламентарне опозиције.
У образложењу предлога се наводи да парламент за време мандата Бецица није био место суштинског политицког дијалога, због чега није успела да оствари једну од својих основних функција и доведе до убрзања европског пута Црне Горе.
Предлог су доставили посланици опозиције, а једини који га није потписао је посланик Албанске листе Генци Ниманбегу.
Демократски фронт и Социјалистичка народна партија, која је, иначе, потписала меморандум са ГП УРА Дритана Абазовића о формирању нове мањинске владе, саопштили су да неће гласати за опозив председника Скупштине.
Бечићева Демократска Црна Гора је саопштила да свако ко сутра на ванредној седници Скупштине гласа за његову смену или не учествује у гласању, направио је дил са ДПС-ом Мила Ðукановића и формирао нову парламентарну коалицију.
“С обзиром на то да се председник (парламента) разрешава већином од укупног броја присутних посланика, свако ко гласа “за” или не учествује у гласању, направио је дил са ДПС и формирао нову парламентарну коалицију”, поручиле су Демократе.
На првој ванредној седници парламента у овој години био је предлог за смену Абазовића са места потпредседника владе, али расправе није било јер није изгласан дневни ред.
На другој седници, такође због неизгласавања дневног реда, није било расправе о предлогу премијера Здравка Kривокапића за враћање посланичких мандата народу, односно скраћење мандата Скупштини.
На трећој је изгласано неповерење Kривокапићевој влади. Актуелна 42. црногорска влада пала је након само 14 месеци од њеног формирања. Неповерење Kривокапићевој влади изгласала су четири посланика Абазовићеве коалиције Црно на бијело и опозиција, док су салу уочи гласања напусти посланици Демократског фронта, Социјалистичке народне партије и Покрета за промјене.
Став већине странака актуелне парламентарне већине сматра да је излаз из кризе након пада владе, искључиво формирање нове владе унутар парламентарне већине и партија представника мањинских народа. А, ако договора не буде да се иде на ванредне парламентарне изборе.
Сваки договор о формирању нове владе уз подршку Ðукановићевог ДПС је за њих неприхватљив и сматраће се, кажу, да је договор о формирању владе коалиције Црно на бијело и ДПС-а, односно Абазовића и Ðукановића, био раније договорен.
У међувремену, функционер УРА, Зоран Микић рекао је да ће о гласању за или против смене Бечића одлучити након сутрашњих консултација. За смену Бечића потребан је најмање 41 глас, што значи би за то морао да гласа и неко из власти.
Један од лидера Демократског фронта Милан Kнежевић је на општинској изборној конференцији у Никшићу поновио став да за његову Демократску народну партију и ДФ није прихватљив никакав коалициони аранжман, нити сарадња с ДПС-ом и да очекује да ће и остали субјекти парламентарне већине заузети идентичан став.
Иначе, Kнежевић је у свом обраћању у Скупштини Црне Горе у петак, на тему изгласавања неповерења Kривокапићевој влади, поручио да ће, ако нова парламентарна већина буде направљена са Ðукановићевим ДПС-ом, Демократски фронт позвати грађане на протесте, због непоштовања изборне воље грађана.
Kако ће се развијати политичка ситуација у Црној Гори наредних дана тешко је предвидети, сматрају лидери појединих страна парламентарне већине, што је потврдио и председник Покрета за промјене Небојша Медојевић, који је оценио да је она у овом тренутку “хаотична и да никоме није јасно шта се дешава”.
“Ако се формира мањинска влада гласовима ДПС-а, то ће сигурно изазвати озбиљну дестабилизацију у Црној Гори, јер је дошло до прекрајања изборне воље грађана, до издаје, до политичког инжењеринга”, рекао је Медојевић и истакао:
Ако буде дошло до овакве издаје, једино што нам стоји на располагању јесу организације протеста, демонстрације, и све оне легитимне методе бробе како у парламенту тако и на улици”.