Протести широм европе против нових мера: запаљени аутомобили, летеле каменице и сузавци
Европу су захватили нереди и протести због недавно уведених драконских мера против ковида. Бесни због обновљених рестрикција уведених због пораста броја заражених, демонстранти су изашли на улице широм Европе, у Холандији, Аустрији, Хрватској, Северној Македонији, Италији и другде.
Више земаља Европске уније и света недавно је увело оштрије мере како би се избориле са новим таласом ковида. Посебно строга је била Аустрија, која је у петак објавила делимични национални локдаун, како се показало највећу рестрикцију у Западној Европи за више месеци. Аустрија, пак, није ту стала већ је за понедељак “заказала” почетак локдауна на националном нивоу.
Европа се суочава са другом узастопном празничном сезоном под изолацијом, док земље широм континента бележе рекордне бројеве инфекција корона вирусом. Светска здравствена организација саопштила је да је Европа једини регион на свету у коме се број смртних случајева повећао, а смртност је ове недеље порасла за пет одсто.
У Холандији, која је прошле суботе увела тронедељно делимично затварање након што је забележила рекордан пораст случајева ковида, одржани су протести који су током викенда прерасли у насиље. Насилне сцене из Ротердама одражавају реакције многих земаља Старог континента због сличних мера уведених у Аустрији, Немачкој, Чешкој и Словачкој.
У Холандији су, другу ноћ за редом, избили немири због нових правила изолације услед све већег броја случајева заражених короном. Демонстранти су напали полицију и палили бицикле у Хагу, у ноћи након што су претходни протести у Ротердаму постали насилни па је полиција отворила ватру и ранила најмање три особе.
Ситуација се толико заоштрила да је полиција запуцала у знак упозорења. Троје људи је хоспитализовано у болници у Ротердаму у суботу, који су повређени кад је полиција испалила метке током демонстрација против ковид рестрикција, пренео је “Гардијан”.
Неколико стотина демонстраната палило је аутомобиле, ватромет и бацало камење на полицију током протеста у петак увече, а полиција је одговорила пуцњевима упозорења и воденим топовима. Градоначелник Ротердама Ахмед Абуталеб је описао дешавања као “оргије насиља”.
Полиција је саопштила да је ухапсила 51 особу на протестима у Ротердаму, од чега је половина малолетно, а најмање седам у Хагу. Како наводи “Гардијан”, ово је једно од највећих насиља у Холандији откако су епидемиолошке рестрикције уведене прошле године.
“Дојче веле” пише да се раније у суботу окупило неколико хиљада демонстраната бесних због рестрикција, а једна група је отказала свој скуп због насиља од претходне ноћи. У јужном граду Бреда, код белгијске границе, одржан је музички протест на којем се окупило неколико стотина људи.
Холандија је недавно донела одлуку о затварању и тиме постала прва западноевропска земља која је, још од лета, увела делимичан локдаун. Рестриктивне мере ступиле су на снагу прошлог викенда.
У Аустрији број случајева ковида наставља да расте, због чега је земља након увођења мере затварања за невакцинисане брзо прешла на нову тактику – десетодневни карантин важиће са све, а вакцинација ће од фебруара бити обавезна. Тако је забрањен излазак из куће за 8,9 милиона Аустријанаца осим због посла, нужне куповине или вежбе.
У суботу се у Бечу окупило око 35.000 демонстраната, а “Дојче веле” пише да су многи били из десничарских организација, укључујући екстремне и ултрадесничарске странке и групе попут Партије слободе (ФП), антиваксерске групе МФГ и Идентитариста. Према наводима полиције, на дужности је било око 1.300 службеника, а ухапшено је “неколико демонстраната”.
Рестрикције ће у Аустрији важити 20 дана, према иницијалној одлуци, а нова процена епидемиолошке ситуације биће након 10 дана.
На званичном сајту путавања Аустрије објављено је да ће затварање у Аустрији ступити на снагу 22. новембра и трајаће најкасније до 13. децембра. Такође, путовање у Аустрију у туристичке сврхе биће могуће тек након проласка овог периода.
У Хрватској су у суботу такође одржани протести. Више од 10.000 људи је у Загребу протестовало због увођења ковид потврда. Срна наводи да је демонстранте предводио активиста и теоретичар завере Марко Францисковић, који је у центру Загреба одржао говор против ковид потврда.
Окупљени су узвикивали: “Пленковићу одлази!”, “Нећемо потврде!”, “У бој, у бој за народ свој!”, те звижде на помен Кризног штаба, а поједини учесници носе транспаренте на којима пише “Слобода се не тражи, слобода се живи” и “Не дамо вам децу!”, преносе хрватски портал “Индекс”.
Срна наводи да је један демонстрант на одећи носио Давидову зведу, какву су у време нацистичке владавине на рукавима морали да имају Јевреји. На протесту је и хрватски новинар, телевизијски водитељ и неонациста Велимир Бујанец који је носио заставу ХОС-а на којој је усташки поздрав “За дом спремни!”.
У уторак су у Хрватској одржани први протести пошто је на снагу ступила одлука о обавезним ковид потврдама за улаз у јавне и државне установе. Испред затвора у Реметинцу су протестовали и правосудни полицајци, драматично је било и у Сплиту, али су такође забележени дуги редови за тестирање и вакцинисање.
Хрватска је од почетка пандемије забележила преко 566.000 заражених, подаци су портала Wорлдометерс.инфо.
“Дејли мејл” пише да су се хиљаде окупиле у Загребу носећи заставе, националистичке и религиозне симболе те банере против вакцинације и “рестрикција људских слобода”.
Протести су одржани и у Северној Македонији. Стотине демонстраната марширало је центрум Скопља у суботу увече, како би изразили протест због препоруке о обавезном вакцинисању од стране здравствених власти земље.
Комисија за заразне болести Северне Македоније одлучила је у среду да предложи влади да за запослене у јавном сектору, локалној самоуправи и јавним установама уведе обавезу да при доласку на посао имају потврду о најмање једној примљеној дози антиковид вакцине.
Ако нису примили вакцину морали би да имају негативан тест не старији од 72 сата урађен о сопственом трошку или потврду о прележаном ковиду не старију од 45 дана, саопштио је министар здравља Венко Филипче.
Међу предложеним мерама је и обавезна вакцинација за све здравствене раднике. Северна Македонија има скоро 212.000 заражених од почетка пандемије.
Демонстрирали су и Италијани. Око 3.000 људи окупило се у Риму да изразе свој протест због “зелених пропусница”. “Дојче веле” наводи да скоро нико на протест није носио заштитну маску. Протест је одржан и у Милану, где је дошло до сукоба међу демонстрантима, наводи АП.
Италијанске власти су након пораста броја заражених ковидом пооштриле прописане епидемиолошке мере у таксијима, возовима и аутобусима, па тако полиција може да заустави воз уколико постоји сумња да је унутра особа заражена корона вирусом.
Корона је букнула у Италији почетком новембра а земља броји око 4,8 милиона заражених.
Италија је усвојила несумњиво најригиднија правила о ковид пропусницама у Европи. “Зелена пропусница” мора бити приказана за приступ свему – од ресторана до међуградских возова. Она се захтева и од свих запослених у јавном и приватном сектору приликом доласка на посао. Предузећа и особље могли би да се суоче са казнама до 1.500 евра ако се утврди да људи раде без важеће зелене пропуснице.
Италија је у октобру постала прва у Европи која је увела строгу меру захтевања пропуснице као услова за одлазак на посао за све раднике.Данска
У Данској је регистрован нагли пораст броја инфекција вирусом корона, упркос томе што је вакцинисала 88 одсто свог одраслог становништва, што је већ навело владу да врати нека ограничења и поново уведе ковид пропуснице.
У тој земљи је због планова владе да поново уведе ковид пропуснице за цивилне службенике који иду на посао протествовало око хиљаду људи.
У Северној Ирској је неколико стотина људи протестовало због ковид пасоша испред градске већнице у Белфасту. Северноирска влада је ове недеље изгласала увођење сертификата о вакцинисању за улазак у ноћне клубове, кафиће и ресторане од 13. децембра.
“Дојче веле” наводи да су неки демонстранти носили знакове који су критиковани као увредљиви, а који су поредили корона рестрикције са мерама нацистичке Немачке.
И Швајцарци су изашли на улице. Око 2.000 људи протестовало је због предстојећег референдума који че одлучити да ли ће владин рестриктивни закон против ковида бити одобрен. Демонстранти сматрају да је предложени закон “дискриминаторни”, пренео је “Дејли мејл”.
Као и у остатку Европе, “2Г” правило постаје реална опција и у Швајцарској, а земља броји више од 941.000 заражених корона вирусом.
Ван Старог континента, протести су одржани и у Аустралији и Гвадалупеу, француској прекоморској територији. У Сиднеју је марширало око 10.000 људи а било је демонстрација и у другим већим градовима Аустралије због обавезе вакцинисања за одређена занимања. Француска је послала групу од десетак елитних безбедносних службеника у Гвадалупе у суботу, након што су протести постали насилни. Немири на карипском острву трају скоро недељу дана, наводи “Дојче веле”, додајући да је у копненој Француској вакцинисано 70 одсто популације док на Гвадалупеу мање од 50.
У међувремену, и Италија и Грчка разматрају увођење рестрикција да ограниче кретање невакцинисаних.