Svet

У Немачкој цвета трговина фалсификованим ковид пропусницама, апотекари на мукама

СрбијаРеално/БЕРЛИН/15.12 – Немачкој се готово нигде не може без ковид-пропуснице којом се доказује да је неко прележао корону или да је вакцинисан. Зато цвета трговина фалсификатима, а то на својој кожи нарочито осећају апотекари.

На улазним вратима апотеке у Берлину виси натпис с упозорењем: “Покушаји крађе дигиталног ковид-сертификата са фалсификованом потврдом о вакцинацији завршиће са кривичном пријавом.”

Фармацеут и власник те апотеке пристао је да говори за DW, али анонимно, између осталог и зато што код њега раде само жене.

Каже нам да свакодневно имају посла с људима који показују лажне потврде о вакцинацији. Понекад његове апотекарке одустају од кривичних пријава полицији, “из страха од агресивности” тих људи. То је, каже, за жене које раде у апотеци, “додатни терет”.

Берлински фармацеут додаје и да се многе његове колеге широм земље суочавају са истим проблемом. Дигиталне потврде о вакцинацији са кју-ар кодом у Немачкој се углавном издају у апотекама. Оне су сада људима често потребне, јер се без њих готово нигде не може.

Куповина божићних поклона, одлазак у сауну, испијање вина у ресторану: на многим местима у Немачкој то је могуће само ако је неко вакцинисан или је прележао корону, па то може да докаже кју-ар кодом.

Такве потврде издају и лекари, као и центри за вакцинацију, али ако неко није вакцинисан, а покушава да добије лажну потврду о вакцинацији, онда неминовно одлази у апотеку.

Геран Донер води апотеку у Диполдисвалдеу у јужној Саксонији, региону у којем је стопа вакцинације посебно ниска – вакцинисано је само 52 одсто људи. Поређења ради, на нивоу Немачке вакцинисано је готово 70 одсто људи.

Ниска стопа вакцинације такође значи и да је потенцијално много оних који бирају илегални пут фалсификоване потврде како би имали приступа јавном животу. “Имамо проблем неколико пута седмично. У таквим ситуацијама, нашим купцима кажемо да морамо да ‘погледамо мало боље'”, каже Донер.

Другим речима, запослени у апотеци су уочили нешто што је код њих изазвало сумњу: или је у питању неважећи серијски број вакцине, или је у питању књижица за вакцинацију на којој нема других вакцина осим оне против ковида или је проблематичан датум вакцинисања.
Донер је и потпредседник Фармацеутске коморе Саксоније, тако да има преглед о томе шта се збива на нивоу читаве покрајине. Фармацеутска комора, каже, сваког дана добија и-мејлове у којима се пријављују случајеви преваре.

На тај начин власници апотека међусобно контактирају и размењују информације. “То је озбиљан проблем у свим деловима земље”, каже Донер, “поготово откако су уведени прописи 2Г (вакцинисан или прележао корону)”.

Донер и његово особље ситуацију обично покушавају да реше дипломатски. “Покушавамо да наведемо купце да сами увиде да то тако не иде. Многи се тако поколебају и одустају.” Али неколико случајева оних који не одустају, апотекар је ипак морао да пријави полицији.

Донедавно је постојала правна несигурност за фармацеуте, јер се поседовање фалсификоване потврде о вакцинацији није сматрало кривичним делом. У међувремену се то променило. Кривични закон сада предвиђа затворску казну до пет година за комплетан процес: од израде до коришћења фалсификованих ковид-пропусница.

То, међутим, не решава проблем. Само у округу Обербергишер крајс на западу немачке, у којем живи око 270.000 становника, полиција тренутно истражује 160 случајева преваре.

Зилке Валтер каже да се јавља још један, додатни проблем. Она је шефица апотеке у Хановеру и већ је два пута била у полицији због фалсификованих ковид-пропусница. Она већ два месеца уочава да су фалсификати све бољи и бољи.

“Налепнице са серијским бројем вакцине су као праве, записници о вакцинацији добро изгледају, имају печат и потпис”, каже Валтер.

Због тога је њој и запосленима у њеној апотеци све теже да идентификују фалсификате. “Не знамо ни колики је број непријављених случајева”, додаје. Неке налепнице са серијским бројем сада имају и водени жиг, што помаже у препознавању фалсификата.

Друго могуће решење био би заједнички, умрежени регистар на којем би апотекари могли да провере серијске бројеве вакцине или регистар који бележи све вакцинисане особе у Немачкој. Али такав регистар не постоји.

“Институт Роберт Кох још увек нема податке о свим људима који су вакцинисани. Да има, лако би могла да се обави провера. Али Закон о заштити података нам ту стоји на путу”, каже апотекарка Валтер.

“Сматрам да је компликовано то што Закон о заштити од зараза прописује да ми апотекари издајемо дигиталне сертификате односно ковид-пропуснице. Није нам проблем што то пружамо ту врсту услуге, али проблем је кад у свет пошаљемо људе са цертификатом на којем пише да јесу, а они заправо нису вакцинисани.”

И то није крај, на помолу је још један проблем. Уместо фалсификата аналогних ковид-пропусница, што су будни апотекари још и могли да открију, фалсификатори се сада “додатно наоружавају”.

Они све више директно фалсификују кју-ар кодове који се уносе у корона-апликацију и омогућавају власнику несметан приступ јавном животу. А то више не може да спречи ни најпосвећенији фармацеут, као ни његове колеге у апотеци .

Back to top button