DruštvoIzdvojene vesti

Вујовић: Више од 3.500 дивљих депонија,опасност и од пожара

СрбијаРеално/БЕОГРАД/11.12 – Министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић изјавила је данас да дивље депоније, осим што су еколошки проблем, стварају и потенцијалну опасност од пожара.

Вујовић је за РТС рекла да је у Србији, према грубој процени, доскора било око 3.500 дивљих депонија, али да се убрзано ради на њиховом чишћењу.

Пре годину дана потписан је уговор између општине Богатић и Министарства о суфинансирању пројекта санације депоније “Совљак”, убрзано се радило на законској процедури и јуче су почели радови на затварању те депоније.

“Та депонија је више од 30 година стара и јуче су ту били и мештани који живе у близини, којима то свакако смета, посебно у летњим месецима када не могу да отворе ни прозор, јер се преко 100 кућа налази у близини, а такође и фабрика хране и воћнаци. С једне стране, видите депонију што изгледа стварно застрашујуће, а са друге стране воћњаке”, рекла је министарка Вујовић, која је у петак боравила у тој општини.

Министарка Вујовић је указала да ће затварање те депоније унапредити квалитет живота грађана који живе у близини, али и осталих грађана Богатића.

“И ту није крај, јер постоји још неколико дивљих депонија у тој општини и трудићемо се да у наредном периоду све то очистимо и затворимо”, рекла је Вујовићева.

У претходних годину дана такође је решена и једна од највећих еколошких бомби – депонија Стањевине уз магистралу поред Пријепоља уз реку Лим, на коју је дневно бацано око 30 тона различитог отпада.

Вујовићева је истакла да на тој локацији депонија више не постоји и да је локација озелењена.

“Све је урађено по прописима и онако како је налагала струка. Сада се гради трансфер станица у Новој Вароши и ка њој ће гравитирати и Пријепоље и Прибој. Она ће бити завршена почетком следеће године, након тога ћемо одмах кренути у затварање и санацију Прибојске депоније где сада иде смеће и из Пријепоља”, објаснила је министарка.

Осим што су еколошка катастрофа, депоније могу бити и веома опасне, јер због неконтролисаног паљења може да дође до експлозије.

“Ми смо у септембру очистили преко 500, али молим и грађане и инспекцију да воде рачуна да оне остану чисте. Ми смо се потрудили да обезбедимо и камере на појединим местима управо да се не би враћали из године у годину да чистимо једну исту локацију. Ситуација је сада много боља, јер смо почели да радимо и зато што се виде резултати и зато што имамо план”, истакла је Вујовићева.

Додала је да је најава отварања кластера 4 изузетна вест за Србију, посебно отварање поглавља 27, што је доказ да је у претходних годину дана урађено пуно, нарочито на усклађивању законских прописа по директиви ЕУ.

“Ми смо усмерили деловање на воду, ваздух и земљу. Наравно да је проблем и аерозагађење и трудимо се да широм Србије мењамо котларнице и прелазимо на еколошки прихватљиве енергенте”, рекла је министарка Вујовић.

Као пример је навела топлану у Крагујевцу, где је 40.000 тона пепела одлагано на депонију, са које је летео по целом граду.

“У сарадњи са Европском банком за обнову и развој затворићемо то пепелиште, санирати ту депонију, али оно што је важније заменићемо те котлове који стижу крајем године, како се пепео не би више стварао. Дакле, у Крагујевцу се мења комплетна градска топлана”, рекла је министарка Вујовић.

Back to top button