DruštvoIzdvojene vesti

Патријарх: Цркву и Бога нико не може да држи у џепу

СрбијаРеално/БЕОГРАД/29.12 – Патријарх српски Порифирије оценио је да би многи људи понекад цркву хтели да употребе у контексту својих појединачних циљева, макар они били и легитимни, и нагласио “да цркву нико не може да користи као џокера”.

“Цркву нико не може да држи у џепу и користи је као џокера кад му је потребна”, нагласио је патријарх Порфирије у интевјуу за РТС, у којем је говорио о КиМ, односу према Србима у Хрватској, Јасеновцу, устоличењу владике Јоаникија на Цетињу, доласку папе Фрање и Темељном уговору, за који је рекао да је сигуран “да ћемо ускоро доћи до документа који је задовољавајући”.

Подсетио је да је Темељни уговор Владе Црне Горе са СПЦ веома важан документ који у овом тренутку једино СПЦ, са својим епархијама, нема потписан са државом Црном Гором.

“Мислим да ћемо у најскорије време доћи до прихватљивог документа и да ћемо потписати уговор пре свега на корист верног народа, али истовремено и као један демократски задатак који треба да испуни држава Црна Гора. Бавимо се том темом и мислим да ћемо доћи до документа који је задовољавајући за обе стране”, рекао је он.

Патријарх је на питање да ли се све владике слажу са његовим ставом да је референдум за Косово и Метохију одржан 1389. године, рекао да се став цркве о том питању није мењао и да је свима добро познат.

Нагласио је да до сада међу епископима и свештенством није видео дисонантне тонове.

“Косово је за нас много дубље питање то није мит…за нас је Косово заиста светиња”, рекао је патријарх који је нагласио да је од доласка на трон СПЦ разговрао са људима из целог света и да им је, да би дочарао шта нама значи Косово, наглашавао да је то исто оно што Ватикан значи за Римокатоличку цркву.

“Косово је за нас оковано небом и не може бити предмет прагматичности, оног тренутка када угасимо Косово у себи ми напросто постајемо идентитетски нешто дурго у односу на нашу историју”, рекао је патријарх, који је нагласио значај разговора између Срба и Албанаца.

На питање везано за положај Срба у Хрватској, патријарх каже да је то слојевита тема, нагласивши да је његов дубоки утисак да код многих Срба у Хрватској постоји страх који се не може превазићи једноставним потезом руке.

“Страх постоји и то не од јуче и он заиста спутава отворено, спонтано, аутентично функционисање, има дубоке објективне корене из којих се развијају субјективни корени”, рекао је патрихарх Порфирије.

Патријарх који је био митрополити загребачко-љубљански каже да постоји велики број Хрвата који чине све да отупе тај страх код својих суграђана и да им пруже простор и могућност да буду равноправни, али и да постоје и такви који користе брутални језик и производе осећање код многих Срба да су, најблаже речено, вишак.

“Не само да имам наду да они неће превагнути, већ и да ће сила добрих људи учинити да отклони страх који чине да ишцезну”, рекао је он.

О Јасеновцу и жртвама каже да су “највеце светилиште у српском народу”.

На питање да ли би био спреман да зајендо са реис ул улемом БиХ оде и у Поточаре и Братунац и помоли се за жртве једног и другог народа, патријарх је рекао да би био спреман за тако нешто.

Говорећи о евентуалној посети папе, партријарх је подсетио да је поглавар римокатоличке цркве обишао све православне земље у којима живе католици, и недавно Грчку.

“Мислим да би папина посета Србији била много важна из много разлога и у геополитичким размерама би имала свој значај…али будући да нисмо имали конкретне разговоре о званичном доласку папе у Србију и та тема је на нивоу виртуелне стварности”, рекао је и нагласио да је долазак папе отворено питање и тема и да се с времена на време воде такви разговори.

Поводом догђаја везаних за устоличење митрополита Јоаникија на Цетињу и патриајарховог доласка у манастир војним хеликоптером који је обезбедила црногорска Влада, Порфирије је рекао да је имао избор, или да одбије улазак у хеликоптер и пратњу наоружаних лица или да то учини и устоличици Јоаникија, што је био, како каже, његов задатак.

“Да нас до једне тачке која је сигурна довезу аутомобилима, а да онда пешице се упутимо ка Цетињу па кад стигнемо. Међутим, државни органи Црне Горе то нису дозволили и предложили су хеликоптер, нисам знао да је реч о војном хеликоптеру, нити сам знао да су ту наоружани специјалци. Када сам питао шта ће пушке, имали су образложење да смо високо штићене личноти и да нема другог начина да нас пусте да идемо. Тог тренутка сам помислио шта би Бог хтео од мене – могао сам да не одем и да не буде устоличења, а то је једини задатак и то је обавеза, устолиличење се увек обавља на Цетињу”, наводи патријарх српски.

После је, како је навео патријарх, схватио да је око целе ситуације постојало вештачко стварање тензија, јер су оног тренутка када је Јоаникије устоличен све те тензије нестале.

Патријарх српски је рекао и да је био тужан оне вечери кад су на улицама Србије избиле блокаде и када је дошло до инцидената и насиља.

“Нисам био ни повређен нити љут реакцијом, али морам да кажем да је иста врста реакције дошла и са леве и са десне стране, и из оних кругова који себе сматрају да су опозиција али и из неких крајњих, искључивих кругова који сматрају да подржавају власт, али то је ипак један мањи круг људи јер сам исте вечери добио много више порука подршке и захвалности”, нагласио је патријарх.

Back to top button