Svet

Ближи се дан ,,Д”

СрбијаРеално/ 09.01.22. – Следећа недеља је једна од кључних и најважнијих тренутака у односима између Северноатланског савеза (НАТО) и Русије од распада Совјетског Савеза.

У среду ће се представници НАТО-а, његових 30 држава чланица и Руске Федерације састати у Бриселу, пре свега како би разговарали о недавном гомилању руских трупа на граници између Русије и Украјине.

Америчке и руске дипломате састаће се у понедељак у Женеви да разговарају и о кризи.

Амерички државни секретар Антони Блинкен рекао је да постоје “два пута” и да је опција “дипломатије и деескалације” једна од два које су САД и међународна заједница изложиле Москви уочи састанака. Блинкен се у децембру састао са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом у Стокхолму, у Шведској, усред све веће забринутости западних сила да Русија жели да изврши инвазију на Украјину.

Недавна ескалација напетости изазвала је страх од понављања 2014. године, када је Русија насилно анектирала црноморско полуострво Крим и подржала сепаратисте у источној Украјини. Овај чин, чињеница да је Русија то могла да уради и да се извуче, покренула је године озбиљних разговора у политичким круговима о улози Запада и о томе да ли је способан да се супротстави Русији. Односи између Запада и Русије се никада нису обновили након тог тренутка – уместо тога, скоро су достигли најнижи ниво из хладног рата.

Савет НАТО-Русија, основан 2002. године као говорница за сарадњу између Запада и Русије, није се састајао више од две године. Блинкен је у петак рекао да би напредак могао бити постигнут током дипломатских разговора између америчких, европских и руских званичника следеће недеље, али да то мора да буде “двосмерна улица” са Русијом која деескалира своју агресију према Украјини. Док је више званичника НАТО-а изјавило за ЦНН да је, по њиховом мишљењу, чињеница да је Русија коначно пристала да се састане, велики уступак и знак да би дипломатија могла довести до деескалације, они су такође опрезни да се све непријатељски расположенији Кремљ можда неће састати у доброј вери, пише ЦНН.

Москва је тек прошлог месеца објавила два нацрта споразума у којима су наведени њени захтеви за смиривање тензија на украјинској граници. Ти захтеви укључују укидање распоређивања НАТО-а у источној Европи до неке тачке 1990-их, што значи да би многе земље које су суседне Русији и које су биле под контролом Совјетског Савеза биле мање заштићене од стране алијансе.

Политичка анализа Лука Мек Гиа за ЦНН показује различитост погледа на интересе НАТО-а и Русије.

Back to top button