Politika

Илић: Нападају Министарство, јер је на челу неко ко говори истину и бори се за развој енергетског сектора

СрбијаРеално/БЕОГРАД/14.01.22.- „Увозимо огромне количине електричне енергије због проблема који су настали у нашем електроенергетском систему, а који су изазвани лошим руковођењем, недовољним инвестицијама и неадекватним планирањем. Све друго је замена теза и пребацивање одговорности, у овом случају на Министарство, због тога што је на челу неко ко говори истину“, изјавио је Зоран Илић, помоћник министарке рударства и енергетике.

Он је, гостујући у јутарњем програму Телевизије Прва, истакао да кривицу за проблеме у електроенергетском систему сноси искључиво менаџмент јавних предузећа, а не рудари или Министарство.

„Имамо застареле термокапацитете, јер ЕПС није 30 година изградио ниједно ново постројење. Није било довољно произведеног угља, нису припремљени копови на време, то није посао Министарства или министарке. Није Зорана Михајловић копала угаљ, није она горела блато, није изазвала пожар на блоку. Министарство спроводи енергетску политику земље, а није задужено за оперативни рад у процесу производње угља и електричне енергије, али када се десио колапс, управо захваљујући Министарству је обезбеђено све што је потребно да енергетски биланс не ти трпео и да би сви имали електричну енергију. То није било нимало лако и ми смо сваког дана на опрезу“, рекао је он.

Илић је изјавио да нападају Министарство због тога што је на његовом челу проф. др Зорана Михајловић, која говори истину и која се бори за развој читавог енергетског сектора.
„Ово је први пут у протеклих неколико година да је на челу Министарства неко ко информише јавност на прави начин, неко ко говори истину, неко ко се бори за развој енергетског сектора због тога и видимо нападе на потпредседницу Владе и Министарство. Истовремено, добијали смо од менаџмента ЕПС-а полуистине или уопште нисмо добијали информације. Нека буде Министарство криво за све, али чињенице показују да увозимо огромне количине електричне енергије, јер нисмо имали довољно угља. Наш задатак је да осигурамо енергетску безбедност земље“, рекао је Илић.

Он је рекао да ЕПС није инвестирао у нове капацитете, а истовремено расте потрошња, што је последица раста привредних активности, односно јачања индустрије.

„Србија је доживела динамичан привредни развој последњих 10 година, нама је потребна сигурна енергија. Имамо базну енергију из угља, али морамо да имамо и алтернативе. Министарство спроводи политику која ће створити услове да уз производњу из угља, развијамо и капацитете који користе друге, обновљиве изворе, и не треба да бежимо ни од разговора о нуклеарној енергији. Никоме не можемо да затварамо врата, јер морамо да идемо ка декарбонизацији и карбонској неутралности и то је процес који ће трајати годинама, ништа се неће десити преко ноћи, као што је и колапс који се догодио последица нечега што се није решавало дуги низ година и биће потребно неколико година да се у потпуности доведе у ред читав систем“, рекао је он.

Он је поновио да се цене електричне енергије за домаћинства неће мењати, као и да је држава обезбедила довољне количине електричне и топлотне енергије и за грађане и за привреду.

Back to top button