Beograd

Весић: Референдумом први пут у историји добијамо потпуно изузимање утицаја политике на избор судија и тужилаца

Србијареално/БЕОГРАД/16.01.22. – Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је да је данашњи рефрендум питање да ли ћемо имати независност правосуђа и самостално Тужилаштво. Овим променама, додао је, добијамо први пут у историји потпуно изузимање утицаја политике на избор судија и тужилаца.

– Мислим да је то важно за сваког грађанина, и за власт и за опозицију. Више се судије и тужиоци неће бирати у Скупштини, њихова је функција стална, на тај начин улазимо у ред развијених европских демократија и показујемо да постајемо развијено друштво. Када је био референдум за овај Устав трајао је два дана и излазност је била 53 одсто. Тада су све релевантне политичке странке биле за промену Устава. Неколико председничких избора није успело јер излазност није прешла 50 одсто, а шта је важније за грађане од тога да се бира председник републике – нагласио је Весић за Танјуг.

Према његовим речима, излазност нема везе са успехом или неуспехом власти, ово није питање власти, већ како ће наша држава да изгледа.

– Ово је питање за то да се никада не деси ситуација када смо имали последњу реформу правосуђа и када је за једну ноћ скоро 900 судија и скоро 200 тужилаца остало без посла. Сада после промене Устава то више неће бити могуће – нагласио је Весић.

Ово питање је важно за Србију, навео је Весић и додао да га је суштински јако тешко представити грађанима као нешто због чега би већина њих изашла на референдум.

– Ово није први пут да на референдумима у Европи и свету имамо овакву излазност. Тако је рецимо у Алжиру када је био референдум о уставним променама 2020. године изашло 23,7 одсто бирача, у Порторику када су гласали о томе да ли да постану 51. држава Сједињених Америчких Држава изашло је 23 одсто бирача, у Северној Македонији су имали животно питање о промени имена земље изашло је 36,89 одсто бирача, У Бугарској 2013. године када је био референдум о нунклеарним електранама изашло је 20,2 одсто бирача. У Хрватској када је била у питању дефиниција брака изашло је 37,8 одсто бирача, у Мађарској када су биле у питању квоте за мигранте изашло је 44 одсто бирача. Суштински на референдуме углавном излази мање бирача, осим ако не постоји неко питање које је равно по свом значају парламентарним или председничким изборима. Тако да то није ништа чудно и то смо и могли да очекујемо – рекао је Весић.

Како је нагласио, иза уставних промена стала је стручна јавност, струковна удружења тужлаца и судија, што је велика промена у овој земљи.

– Ово јесте корак напред. Сада смо одузели могућност да парламентарна већина одлучује ко ће бити судија, већ се о томе одлучује ван парламента. Ми смо данас добили боље решење него претходно. Да ли је оно идеално то ће време показати, али је боље јер је битно смањен утицај политике на правосуђе и то је чињеница – поручио је Весић.

Back to top button