Са Путином морате дуго да се прегањате
СрбијаРеално/Берлин/28.01.22. – Нови шеф Минхенске конференције о безбедности Kристоф Хојсген, оценио је да руски председник Владимир Путин не жели да европски модел успе, јер би, како је рекао, “то његове грађане могло довести на идеју да пожеле демократски живот”.
Хојсген, ранији саветник Ангеле Меркел за безбедносну политику и амбасадор Немачке у УН, оценио је за Дојче веле да напетости око Украјине подсећају на ситуацију из 2014. када је Русија, како је рекао, “заузела полуострво Kрим”.
„Kада су је удариле санкције, Русија је смањила нападе. Не желимо да видимо понављање те ситуације”, истакао је Хојсген.
Додао је да овог пута Запад хоће да стави до знања да ће реакција бити врло снажна тако да Русија тачно зна шта ће се десити ако предузме корак који је Путин наговестио да ће предузети.
На опаску да још нема листе могућих санкција на европској страни и питање колико је Запад уједињен, Хојсген каже да постоји јединство у немачкој влади и јединство са САД.
Рекао је да је Европа врло задовољна начином на који САД “координишу” то питање.
Хојсген, који је саветовао бивши канцеларку и у питањима Западног Балкана и ускоро треба да наследи Волфганга Ишингера на челу Минхенске конференције о безбедности, је на питање о спремности Немачке да припрети Русији гашењем Северног тока 2 одговорио да Немачка има веома важну улогу.
Подсетио је на последњу изјаву канцелара Олафа Шолца да гас туда не би потекао ако би Русија извршила инвазију. „Веома, веома је важно да јасно кажемо Русима да ништа неће бити на столу ако поново упадну у Украјину“, казао је Хојсген.
На питање шта Путин заправо хоће, одговарио је: „Путин…Знате, са њим морате дуго да се прегањате. Видело смо то у читавом пост-совјетском простору. Видели смо то у Грузији. Видели смо то у Украјини. Видело смо прошле године у Белорусији. Видело смо пре неколико недеља у Kазахстану”.
Хојсген сматра да су људи врло несрећни у пост-совјетском свету и да би, како се рекао, Путин прибојава да би то могло да се прелије и у Русију. Подсећајући на ранију Путинову изјаву да је распад Совјетског Савеза највећа катастрофа двадесетог века, Хојсген је оценио да Путин жели „неку врсту ШСР у руском стилу“.
„Он покушава да дестабилизује Европску унију, друге државе, јер не жели да наш модел успе, јер би то његове грађане могло довести на идеју да и они пожеле демократски живот“, сматра Хојсген.
На питање где је Европа између суперсила САД и Kине, Хојсген је одговорио да је Немачка преузела много активнију улогу у светској политици, додајући да је врло активна на Балкану.