Svet

Цене гаса у Европи порасле су на 1.200 долара за хиљаду кубних метара

СрбијаРеално/Москва/08.04.22. – Цена гаса у Европи у петак ујутро показује неизвестан раст, близу 1.200 долара за хиљаду кубних метара, према лондонској берзи ИЦЕ.
Мајски фјучерси на индекс највећег европског чворишта ТТФ отворили су трговачку сесију на 1.172 долара и скоро цео први сат показивали су благи узлазни тренд цене, близу нуле у односу на процењену вредност уговора у четвртак. Затим је овај раст донекле убрзан, од 10.00 по московском времену фјучерси расту за 1,4%, на 1.195 долара за хиљаду кубних метара.

Цена гаса у Европи је недавно показала снажну волатилност. Нагло је порастао након што је председник Владимир Путин 21. фебруара потписао указе о признавању суверенитета Доњецке и Луганске Народне Републике, а 24. фебруара Русија је покренула специјалну војну операцију против Украјине.

Почетком марта, у страху од забране извоза руских енергената, цене гаса су четири дана заредом обновиле своје историјске максимуме, након чега су до средине месеца пале више од три пута: 7. марта, фјучерс уговори су се трговали по цени од скоро 3.900 долара, а до 21. марта цене гаса су пале испод 1.100 долара. Промптна цена за дан унапред такође је показала волатилност, достигавши врхунац од 2.425 долара 7. марта и више него преполовивши се на 1.050 долара 21. марта.

Приметно повећање цена гаса у Европи почело је прошлог пролећа, када је просечна спот цена на ТТФ хуб индексу флуктуирала у распону од 250-300 долара за хиљаду кубних метара. Kрајем лета вредност уговора са испоруком „дан унапред” премашила је 600 долара, а почетком октобра већ је износила 1.000 долара. Ценовни максимум од 3892 долара достигнут је 7. марта ове године.

Стручњаци су ово повећање цене приписали неколико фактора: великој потражњи за течним природним гасом (ЛНГ) у Азији, ограниченој понуди од главних добављача и ниском нивоу попуњености европских подземних складишта након дуге хладне зиме и врућег лета 2021. Овако упорно високе цене нису виђене у читавој историји рада гасних чворишта у Европи – од 1996. године, преноси Риа

Back to top button