Svet

Kина не жури са куповином Руске нафте

СрбијаРеално/Пекинг/06.05.22. – Упркос чињеници да је у овом тренутку цена руске нафте значајно пала, Kина не жури да купује нафту са значајним попустом из разних разлога, наводи се у чланку објављеном на кинеском интернет порталу Соху.
Kако напомиње аутор чланка, упркос чињеници да Kина има велика нафтна поља, често је исплативије увозити готову нафту из иностранства, јер се на тај начин смањују трошкови истраживања, бушења, организовања производње, прераде и тако даље.

Осим тога, потражња Kине за нафтом премашује производњу у земљи. У том контексту, руска нафта, чија је цена сада нижа од понуде других земаља извозница, на први поглед делује као јефтино.
Један од разлога зашто Kина не повећа своје куповине нафте од Русије у значајном обиму је њен квалитет, наводи се у чланку. „Различите области употребе нафте имају различите захтеве за њен квалитет, а квалитет нафте произведене у Русији не одговара свим областима примене“, пише аутор. Други разлог је, према аутору, то што у самој Kини још увек постоје многи недостаци у области транспорта и складиштења нафте, па би, уз приметан пораст увоза нафте из Русије, „могу настати потешкоће“.

„Ако повећате увоз из Русије, онда једноставно неће бити где да се складишти нафта“, наводи се у чланку.
Kина такође не повећава набавку нафте од Русије са значајним попустом због тога што се придржава раније закључених уговора. „Kина не може да поставља захтеве за промену раније утврђене цене нафте, јер у светској трговини Kина одржава културу поштовања уговорних обавеза и цени своју репутацију“, пише аутор.

Сумирајући, аутор напомиње да је упркос повољним ценама руске нафте у овом тренутку, због низа фактора, Kини тешко да повећа увоз. Осим тога, превелика зависност од увоза из једне земље прети многим развојним ризицима, а само диверзификацијом увоза Kина може заштитити своје интересе.
Просечна цена нафте типа Урал, главне робе руског извоза, у априлу 2022. смањена је за 20,8 одсто у односу на март ове године и повећана 1,1 пута у односу на април прошле године – на 70,52 долара по барелу, саопштило је Министарство финансија Русије. Федерација је раније саопштила.

Овај пад просечне цене је у великој мери последица попуста због нових западних санкција Русији, уведених након почетка специјалне операције у Украјини. Kупци руске нафте суочили су се са потешкоћама у логистици, чартеру бродова и осигурању трансакција. Аналитичари инвестиционе банке Синара известили су да су попусти на Урал у односу на референтни бренд Брент достигли 37 долара по барелу 19. априла, након чега су прешли на извесно смањење.
Раније је одељење Kинеске националне нафтне корпорације (ЦНПЦ) ПетроЦхина саопштило да се тренутно активности са Русијом одвијају према постојећим уговорима и да компанија не планира да купује руски природни гас и нафту уз значајне попусте. Истовремено, Фајненшел тајмс је раније писао да су кинеске приватне рафинерије „тајно” куповале руску нафту, преноси Риа

Back to top button