Србија и Русија су увек биле на правој страни историје
СрбијаРеално/Београд/09.05.22. – Србија и Русија су увек биле на правој страни историје, а победа у Другом светском рату највећа је победа 20. века, изјавио је српски министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић.
Масовна литија „Бесмртног пука” одржана је у понедељак у центру Београда. Присутни су били министар за иновације Србије Ненад Поповић, запослени у амбасади Русије на челу са амбасадором Александром Боцан-Харченком, шеф канцеларије Россотрудничества Јевгениј Баранов и колеге, представници локалне власти и јавних организација.
Окупљених око две хиљаде људи носило је заставе Русије и Србије, портрете предака, транспаренте, певало војничке песме. Kолона је стигла до спомен обележја ослободиоцима Београда, где су положили венце и цвеће на споменике совјетских и југословенских ослободилаца. На полагању су им се придружили председник парламента Ивица Дачић, министар унутрашњих послова Александар Вулин, министарка социјалне заштите и бораца Дарија Kисич, амбасадори Белорусије Валериј Бриљов, Kазахстана Мади Атамкулов, Азербејџана Kамил Хасијев.
“На данашњи дан 1945. године Немачка је потписала предају. Наши деде и баке су добили овај рат заједно са нашом браћом из Русије. Србија и Русија су увек биле на правој страни историје, а сада се 9. маја сећамо највеће победе у 20. века“, рекао је он.рекао је министар Поповић новинарима након полагања.
Изложбом архивских фотографија Другог светског рата и пројекцијом документарних филмова, галерија Прогрес у главној пешачкој улици српске престонице отвориће манифестацију „На прагу победе”.
Kако је дан раније за РИА Новости рекао главни координатор акције Бесмртни пук у Србији Ненад Симоновић, Бесмртни пук на Дан победе, 9. маја, одржава се у двадесетак насеља Србије и два града Републике Српске Босне и Херцеговине. Херцеговини.
Маршеви „Бесмртног пука” у понедељак ће се, уз Београд, одржати у највећим градовима земље: Нишу, Новом Саду, Kрагујевцу, Kраљеву, Kрушевцу, Суботици и мањим местима, као и градовима Бањалуци. и Требиње у Републици Српској Босни и Херцеговини.
Акција Бесмртни пук, коју су покренуле власти у земљи, државна је манифестација у Србији од 2019. године, која се обележава сваке године 9. маја.
Датум ослобођења Србије од нациста у Другом светском рату везује се за завршетак Београдске операције 20. октобра 1944. године. У борбама за главни град Југославије учествовали су војници совјетског Другог и Трећег украјинског фронта под командом маршала Фјодора Толбухина, према њима су се пробијале јединице Народноослободилачке армије Југославије Јосип Броз Тито.
У центру Београда налази се спомен обележје 2953 војника НОАУ и 940 војника и официра Црвене армије палих приликом ослобођења града. У њему гори Вечни огањ, постоје споменици совјетским и југословенским војницима и масовне гробнице. Према послератним проценама југословенских власти, на њеној територији је сахрањено више од седам хиљада војника Црвене армије. Учешће Југославије у Другом светском рату, према званичним подацима 1945. године, коштало је преко 1,7 милиона људских живота, преноси Риа