Француски суд покренуо истрагу против председника Интерпола
СрбијаРеално/Париз/12.05.22. – Француски тужиоци покренули су истрагу против председника глобалне полицијске агенције Интерпол Ахмеда Насера Ал Раисија због навода да је можда био саучесник у мучењу затвореника у Уједињеним Арапским Емиратима, рекао је званичник суда. Раиси је званичник УАЕ који је именован за председника Интерпола, чије је седиште у Француској, у новембру 2021. упркос оптужбама група за људска права да није реаговао по наводима о мучењу затвореника у УАЕ, преноси Ројтерс.
Званичник канцеларије париског тужиоца за борбу против тероризма навео је да је именован истражни судија који ће испитати случај и утврдити да ли ће подићи оптужницу против Раисија након што је прелиминарна истрага почела у марту. Kако наводи Ројтерс, тај званичник је потврдио ранији извештај АФП-а да је истрага покренута на основу универзалне јурисдикције након жалби британских држављана Метјуа Хеџиса и Али Исе Ахмада.
Хеџис, академик са Универзитета у Ексетеру, рекао је за Ројтерс 2021. године да је 2018. години у УАЕ држан у самици седам месеци због навода о шпијунажи када је отишао у ту земљу ради истраживања за докторат. Рекао је да су му службе безбедности Емирата претиле физичким насиљем и повредиле породицу у згради за коју је одговоран Раиси. УАЕ су на то реаговали наводима да Хеџис није био подвргнут никаквом физичком или психолошком малтретирању током свог притвора.
Али Иса Ахмад је рекао Ројтерсу прошле године да је приведен током одмора када је отишао у УАЕ да гледа Kуп Азије 2019. године, јер је носио мајицу са заставом Kатара, у време када је дошло до дипломатског спора између две земље. Он је додао да је током притвора неколико дана био тучен, подвргаван струјним ударима и лишен хране, воде и сна. УАЕ су навели да је свака правна жалба поднесена са оптужбама против Раисија “без основа и да ће бити одбијена”.
Међународна организација за заштиту људска права Хјуман рајтс воч навео је да стотине активиста, академика и адвоката издржавају дуге казне у затворима УАЕ, често након неправедних суђења по нејасним и опширним оптужбама.
УАЕ су на те оптужбе реговали речима да су “оне лажне и непоткрепљене”.