Вујовић: Настављамо са решавањем проблема дивљих депонија
СрбијаРеално/БЕОГРАД/13.05.22. – Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић поручила је да се наставља са решавањем проблема дивљих депонија у Србији уз средства која су на последњем конкурсу опредељена за ту намену, уз напомену да ће резултат бити више од 700 очишћених локација за годину дана.
Вујовић је, након што је потписала уговоре са представницима локалних самоуправа о додели средстава за уклањање дивљих депонија и пројекте заштите земљишта, истакла да се настављају активности које имају за циљ чистију будућност наше земље.
Такође, она је прецизирала да је ресорно министарство на два јавна конкурса одобрило средства за уклањање дивљих депонија у 34 локалне самоуправе, као и за пројекте заштите земљишта у 14 градова и општина у Србији.
Према њеним речима, ово je значајна подршка локалним самоуправама за унапређење стања животне средине и подизање квалитета живота грађана.
Неодговорно и неадекватно одлагање отпада утиче на загађење ваздуха, воде и земљишта и зато је изузетно важно да подижемо свест грађана, јер једино заједно можемо да се изборимо са овим великим проблемом и да будућим генерацијама оставимо чисту и здраву Србију, нагласила је министарка.
Вујовић је истакла да је на више локација, које су очишћене у претходном периоду, постављен видео-надзор и додала да је и ове године, поред 80 милиона динара намењених за уклањање депонија, обезбеђено још 20 милиона за постављање видео-надзора.
Она је објаснила да је постављање видео-надзора значајно да не бисмо долазили у ситуацију да изнова чистимо исте локације.
Камере које смо раније поставили повезали смо и са Еколошким информационим системом gReact, што омогућава да се стање на једном очишћеним локацијама прати у реалном времену, истакла је министарка.
Путем система gReact бићемо у могућности и да, на основу пријава грађана, ефикасније решавамо еколошке проблеме и планирамо буџетска средства за наредне пројекте, истакла је Вујовић и додала да се до сада показало да су грађани, на овај начин, највише пријављивали управо дивље депоније и зато и одвајамо средства за њихово уклањање.
Вујовић је навела да ће ресорно министарство у овој години износом од 100 милиона динара подржати и пројекте санације девастираног земљишта на којима су биле депоније, ерозивно земљиште или клизиште, а по реализацији пројеката, грађани ће добити уређене површине.
Како је навела, такви пројекти су од великог значаја за заштиту животне средине, јер доприносе заштити и очувању земљишта као природног ресурса.