Индија забрањује извоз пшенице
СрбијаРеално/Њу-Делхи/14.05.22. – Индија је забранила извоз пшенице, забрана ступа на снагу одмах, саопштило је индијско Министарство трговине и индустрије.
Министарство је напоменуло да ће извоз бити дозвољен „у случају пошиљки у којима је издат неопозив акредитив на дан или пре датума овог обавештења“, а на основу дозволе Владе Индије да се подмире потребе за безбедност хране других земље „на основу захтева њихових влада“ .
„С обзиром на нагли раст светске цене пшенице, изазван многим факторима, услед чега је угрожена безбедност хране Индије, суседних и других рањивих земаљ, Влада Индије је посвећена да обезбеди храну безбедност Индије, суседних и других рањивих земаља у развоју, на које негативно утичу нагле промене на глобалном тржишту пшенице и које немају приступ адекватним залихама пшенице“, саопштило је министарство.
Индијске власти су раније ревидовале прогнозу за производњу пшенице 2021-2022, смањивши је за 5,7 одсто на 105 милиона тона, због раног почетка лета, што је утицало на приносе усева.
Према речима портпарола Светског програма за храну УН Томсона Пирија, ситуација у Украјини могла би да доведе до раста цена хране и глади у свету. Он је напоменуо да је Црноморски басен један од најважнијих региона за производњу житарица и пољопривредних производа за Украјину и Русију чини 30% светског извоза пшенице, 20% светског извоза кукуруза и 76% снабдевања сунцокретом, тако да сваки прекид у производњи или снабдевању може довести до повећања цена.