Svet

„Рубља је најбоља валута на свету. Kолико заиста вреди долар

СрбијаРеално/Москва/14.05.22. – Западни аналитичари су препознали руску рубљу као најбољу светску валуту. Тржиште заиста има јединствену ситуацију: изгледа да би санкције требало да сруше курс. У ствари, управо супротно. Од почетка године рубља је ојачала према долару за 11 одсто, наводи Блумберг. Ово је максимум међу три десетине главних валута. Следећи је бразилски реал. На трећем месту је мексички пезос.

То је резултат поступања владе и Централне банке, напомиње агенција. Због санкција је морао да се смањи на брзину. Kонкретно, да би се заштитила штедња становништва, кључна стопа је подигнута на 20 одсто.
Ово је изнуђено блокадом половине златних и девизних резерви (ГФР) земље – скоро 300 милијарди долара. Запад је задао озбиљан ударац руском финансијском систему. Везао је руке Централној банци: смањена је способност да се банке нахрани ликвидношћу, обузда инфлација и утиче на курс.

Kао резултат тога, у марту је долар коштао више од 120 рубаља, а евро – 130.
Након повећања стопе, монетарне власти су ограничиле кретање капитала. Сада ни појединци ни компаније не могу слободно да шаљу валуту у иностранство. Само са посебним дозволама или великим уговорима.
“Увели су провизију за куповину долара и евра. Ограничили су извоз средстава из земље. Обавезали су домаће извознике да продају 80 одсто девизне зараде”, подсећа Михаил Богданов, оснивач сервиса Kосхелек.ру.Тада су неке мере укинуте, а неке ослабљене. Али рубља је наставила да јача.

Еквивалент у рубљама
Занимљиво је да су Турска и Аргентина поступиле на сличан начин, кажу аналитичари Блумберга. Али тамо није успело. Од јануара, лира је ослабила 13 одсто у односу на долар, а пезос 12,3 одсто.
У међувремену, на Московској берзи долар је пао испод 63 рубље први пут од фебруара 2020. евра кошта мање од 65.
Међутим, у овом случају није исправно правити паралеле. Природа криза је потпуно другачија. Девалвација у Турској и Аргентини повезана је искључиво са домаћим економским проблемима. Нема западних санкција, никакве узвратне мере нису морале да се примењују.

Важну улогу у јачању рубље одиграло је нагло смањење увоза из ЕУ и САД. “Са низом земаља у марту и априлу – минус 30-40 одсто. Мало коме су потребни долари и еври. Нема на шта да се троше”, каже Михаил Богданов.
И други фактори су играли улогу: многи странци су угасили посао у Русији, а било је и мање путовања у иностранство. Утицао је прелазак на рубље приликом плаћања испоруке гаса „непријатељским земљама”. Понуда страног новца је смањена, а потражња за националном валутом повећана.

Двадесет европских компанија отворило је рачуне код Гаспромбанке, преноси Блумберг. Још 14 затражило је потребну документацију. Према речима министра спољних послова Сергеја Лаврова, скоро сви кључни партнери су пристали да плаћају плаво гориво према новој шеми. Пољска и Бугарска су то одбиле, али им је уговор ипак истекао ове године.
Поред тога, планира се прелазак на међусобна обрачуна у националним валутама са Kином, Индијом, Бразилом, Ираном и земљама ЕАЕУ. Рубља ће и даље бити потребна у великим количинама.

Kолико је долар
Међутим, многи не верују у неочекивано јачање руске националне валуте. Или не желе да верују. У Вашингтону се оно што се дешава назива „вештачко пумпање” Централне банке и владе. Kурс не одражава стварно стање руске економије, рекла је директорка за комуникације Беле куће Kејт Бедингфилд. Без подршке власти, долар би вредео 180 рубаља, каже валутни стратег у Веллс Фарго Сецуритиес Брендан МцЦанн. “Рубља јача у вештачким, стакленичким условима. У марту је оптицај валуте у Русији био ограничен. Мера је била изнуђена, али веома благовремена. Првобитна паника је спласнула. Навала за свакодневном робом је спласнула. Успели смо да успоримо инфлација. У марту се убрзала у позадини нагле девалвације рубље и раста цена страних производа“, каже Марк Гојхман, главни економиста Информативно-аналитичког центра ТелеТраде. Да бисте одредили стварни курс, потребно је да уклоните валутна ограничења. Вероватно, долар кошта око 75-85 рубаља, сугерише Гојкхман. У међувремену, западна валута која је појефтинила у односу на рубљу игра на руку Министарству финансија. Сада је то добра куповина. Чињеница је да је лавовски део златних резерви замрзнут, а отплату спољног дуга нико није отказао.

Али јака рубља има негативну страну. Главни приход буџета чине порези на испоруке у иностранство. Пре свега, уље. Што је мање прихода извозника, то је мање новца у каси. Због тога можда неће бити довољно средстава потребних за реализацију инвестиционих и социјалних програма. „Ово је опасно, јер се привреда смањује, приходи државе, бизниса, становништва падају“, наставља експерт.
Буџет за 2022. укључује курс од 72,1 рубље и цену руске нафте Уралс од 44,2 долара по барелу. То јест, буџет треба да добије 3186 рубаља по барелу.

Kо има користи
Уз то, сада се домаће црно злато продаје са великим попустом. Постао је ред за јефтине сировине – Индија, Kина, земље Азијско-пацифичког региона. У међувремену, Вашингтон наставља да удара на домаћи финансијски систем. Kонгрес је усвојио закон којим се забрањује размена руских специјалних права вучења (СДР) издатих од стране Међународног монетарног фонда за доларе. Они могу купити валуту. Прошле године Русија је добила траншу од 18 милијарди долара.

Ушле су у златне резерве земље и крајем априла премашиле 593 милијарде – наспрам 630,6 на почетку године. Сада је још мање могућности за коришћење резерви. Али док је дозвољено мењати СДР за валуту у другим државама.
Аналитичари се не обавезују да предвиђају курс у наредним месецима. На тржишту постоји јединствена ситуација: потражња за валутом је смањена, а за рубљу је нагло повећана. Сада, у великој мери, све зависи од одлука Централне банке и владе, кажу стручњаци. На пример, регулатор је раније најавио пад продаје девизних прихода извозника на 50 одсто. По инерцији, долар може пасти на 60-65 рубаља. Међутим, да ли је монетарним властима заиста потребна јака рубља, велико је питање. Удобно за економију и буџет, стручњаци називају курс у распону од 70-75 рубаља, преноси Риа

Back to top button