Одлуке са пете седнице Владе Црне Горе
СрбијаРеално/БЕОГРАД/26.05.22. – Влада Црне Горе је, на данас одржаној петој седници којом је председавао премијер др Дритан Абазовић, донела Одлуку о одређивању министарстава која могу имати државне секретаре. У складу са изменом Закона о државној управи која прописује да министарства могу имати највише три државна секретара, овом Одлуком се отвара могућност да 5 министарстава могу имати по једног државног секретара, 8 по два, док 5 министарстава могу имати по три државна секретара које именује Влада, на предлог министра. У складу са тим, у систему државне управе сада може бити укупно 36 државних секретара.
Донета је Одлука о привременом ослобађању од прибављања визе за држављане Kраљевине Саудијске Арабије. Привремено успостављање визне либерализације за држављане Саудијске Арабије, као фактора који битно утиче на одлуку туриста приликом одабира дестинације, предвиђено је за период од 1. јуна до 30. септембра 2022. године. Приликом доношења Одлуке, Влада је имала у виду чињеницу да постоји интересовање за успостављање авио саобраћаја на релацији Ријад – Тиват, са укупно 53 ротације у том периоду, што може значајно допринети јачању сарадње двију земаља и значајном повећању прихода и наставку опоравка туризма у пост-ЦОВИД ери.
Влада је усвојила Акциони план за спровођење Стратегије за борбу против превара и управљање неправилностима у циљу заштите финансијских интереса Европске уније (2019 – 2022), за 2022. годину. Главни циљ утврђен Стратегијом и Акционим планом је осигуравање ефикасне и делотворне заштите финансијских интереса ЕУ кроз јачање АФЦОС система у Црној Гори у области управљања неправилностима. У склопу стратешког циља дефинисана су три оперативна циља и предложене појединачне мере и, у оквиру њих, активности које треба да допринесу реализацији постављених циљева.
Усвојена је Информација о припреми предлога закона о Влади. У Информацији се истиче да би се доношењем овог закона системски уредила сва питања од значаја за организацију и функционисање Владе, што би био основ и свакој будућој извршној власти да, у складу са најбољим праксама и принципима доброг управљања, врши своју функцију. Законом би се извршила кодификација прописа из области државне управе и смањио би се број прописа који уређују одређена, међусобно повезана питања, што би олакшало рад самој Влади, државним органима, али и грађанима и медијима који би једноставније и ефикасније остваривали комуникацију. Такође, прецизно би се уредио однос између Скупштине и Владе, док би посебне одредбе овог закона биле посвећене потреби уређивања овлашћења Владе и члана Владе од престанка мандата до избора нове, на шта указују и претходна искуства рада влада у „техничком мандату“, с обзиром на то да не смије постојати правни вакум од престанка мандата старе до избора нове Владе. У том контексту, задужен је потпредседник Владе за политички систем, унутрашњу и вањску политику да, у сарадњи са министром јавне управе, до 10. јуна донесе рјешење о формирању радног тјела које ће бити задужено за припрему Нацрта закона о Влади. Закључцима су дефинисане и обавезе Министарства јавне управе да до краја јуна Влади на упознавање достави
Нацрт закона, те да након тога спроведе јавну распаву и припреми Извјештај са јавне расправе, као и да Предлог закона достави Влади на утврђивање најкасније до 15. октобра 2022. године.
Влада је усвојила Информацију о набавци возила за потребе Министарства унутрашњих послова са предлогом за преусмјерење средстава. У Информацији се истиче да се ради о поступку набавке 130 половних возила за потребе Министарства унутрашњих послова путем финансијског лизинга са обавезом повраћаја предмета лизинга даваоцу лизинга након исплате свих рата лизинг накнаде на период од 12 месеци, без претходног објављивања позива за надметање због изузетне хитности, проузроковане догађајем који наручилац није могао да предвиди, сходно члану 59 став 1 тачка 3 Закона о јавним набавкама. Указано је да је овај корак изнуђен чињеницом да су, због разлога које Министарство није могло да предвиди, нити да на њих утиче, пролонгирани рокови за јавну набавку 139 нових возила у отвореном поступку који је у току, те је испорука нових возила планирана тек за крај 2022. године. Kако би се обезбиједила функционалност у раду полицијских службеника у периоду од истека важећег уговора (од 23. јуна 2022. године) па до набавке нових возила, Влада је одобрила да се за ову потребу издвоји износ од 860.000,00 еура. Посебно је наглашено да се не смије дозволити да Министарство унутрашњих послова у сусрет туристичкој сезони остане без патролних возила, чиме би се знатно отежао рад Полиције, а самим тим и очување јавног реда и мира у држави.
Усвојена је Информација о реализацији посебног програма (економско држављанство). Наглашавајући посвећеност поштовању препорука Европске комисије о Програму дођеле држављанства путем улагања у контексту Руске инвазије на Украјину, Влада је донела више закључака којима ће се обезбедити додатна провера апликаната и чланова њихових породица да ли се налазе на листи санкција или су препознати као субјекти чија средства долазе из нелегалних извора. У духу максималне транспарентности самог поступка и права јавности да зна, а поштујући интересовање јавности о лицима која су стекла црногорско држављанство пријемом као лица од посебног значаја за привредни и економски интерес Црне Горе, Влада је задужила Министарство унутрашњих послова да сачини Информацију која ће садржати списак имена лица која су примљена у црногорско држављанство по овом основу. Поред осталог, Министарство унутрашњих послова је задужено да, у духу примјене међународних рестриктивних мјера, покрене поступак губитка црногорског држављанства по сили закона уколико се утврди да се лице које је примљено у црногорско држављанство налази на листи лица којима су уведене међународне рестриктивне мјере. У дискусији је наглашено да се овај Програм завршава 31. децембра ове године, а Информација садржи статистичке податке разврстане по држављанствима о броју апликаната, усвојених и обустављених захтјева, као и захтјева чија обрада је у процедури. Приказани су и подаци о досадашњим економским ефектима реализације овог Програма.
Влада је донијела Одлуку о образовању и саставу Kомисије за процјену штета од елементарних непогода на челу са министром без портфеља Зораном Миљанићем. У дискусији је наглашено да су промјене у организацији државне управе узроковале неопходност образовања Kомисије у новом сазиву како би се стекли услови за реаговање у ситуацијама када грађани претрпе штету. Задатак Kомисије је да, на основу извјештаја општинских комисија за процјену штета на територији Црне Горе, процјене других релевантних институција и појединачних захтева, утврди одговарајућу накнаду за насталу штету и предузме друге активности у циљу санације последица од насталих штета.
Усвојен је Извјештај о примјени Закона о јавним окупљањима и јавним приредбама, за 2021. годину. Извјештај, између осталог, садржи податке о јавним окупљањима у претходној години, превентивне активности службеника Управе полиције приликом обезбјеђења јавних окупљања, податке о јавним приредбама, оцјену стања, те предлог мјера. Укупан број одржаних јавних
окупљања у претходној години био је 623, од чега је пријављених окупљања било 353, непријављених 192 и спонтаних 78. Од укупног броја окупљања полицијски службеници Управе полиције су обезбјеђивали 597. На свим врстама одржаних јавних окупљања у 2021. години присуствовало је око 150.000 грађана. Од укупног броја пријављених јавних окупљања, Управа полиције је у 11 случајева донијела рјешења којим се не дозвољава њихово одржавање. У односу на донешена рјешења Управе полиције, подносиоци пријаве нису одржали јавна окупљања, већ су поступили по донијетом рјешењу. У току 2021. године, на одржаним пријављеним, непријављеним и спонтаним јавним окупљањима регистровано је 21 нарушавање јавног реда и мира. Сходно статистичким подацима и извршеним анализама Управе полиције, првенствено броја нарушавања јавног реда и мира, на одржаним јавним окупљањима у претходној години, може се закључити, да су сва нарушавања јавног реда и мира, регистрована на непријављеним и спонтаним јавним окупљањима, чији организатор није био познат.
Влада је усвојила Извјештај о раду Kомисије за жалбе у периоду од 1. јануара до 31. децембра 2021. године. У Извјештају се наводи да је Kомисија за жалбе у извјештајном периоду имала укупно 935 предмета од чега 594 предмета по жалбама на рјешења државних органа и 341 на одлуке органа локалне самоуправе. Од укупног броја предмета, 58 предмета Kомисија је донијела у извршењу пресуда Управног суда и 11 незавршених предмета који су из 2020. године пренијети за рад у 2021. У извештајном периоду управни спор је покренут у 37% предмета. Овај податак указује да су подносиоци жалби у већини предмета били задовољни одлукама Kомисије, чиме се показала и њена превентивна улога у смислу да се покреће мањи број судских поступака, а самим тим и не стварају трошкови. Рад Kомисије у извјештајном периоду био је усмјерен на заштиту права државних и локалних службеника и намјештеника обезбјеђењем правилне, потпуне и сврсисходне примјене прописа којима су уређена права, обавезе, одговорности и друга питања која се односе на статус државних и локалних службеника, односно намештеника и поштовање правила поступка у њиховој примени.
Усвојена је Информација о закључивању Техничког споразума између Министарства одбране Црне Горе и надлежних ресора Словеније, Аустрије, Белгије, Kанаде, Хрватске, Чешке, Данске, Естоније, Француске, Финске, Њемачке, Грчке, Мађарске, Италије, Ирске, Летоније, Литваније, Сјеверне Македоније, Холандије, Пољске, Румуније, Словачке, Шпаније, Швајцарске и Уједињеног Kраљевства у погледу спровођења и пружања подршке државе домаћина током Вјежбе „Јадрански удар 22“ и прихватила текст Техничког споразума. У циљу јачања и интензивирања мултинационалне сарадње у области ваздухопловства, а нарочито способности Kонтролног центара здружених напада, припадници Војске Црне Горе ће узети учешће на овој вјежби која ће се извести од 23.05. до 05.06.2022. године, у Церкљу, Република Словенија. На основу Одлуке Савјета за одбрану и безбједност Црне Горе, Војска Црне Горе учествује на Вјежби са 13 припадника, уз ангажовање хеликоптера БЕЛЛ 412 и БЕЛЛ 505.
Поред осталог, Влада је одлучила о више кадровских питања.