Небензја верује да ће САД држати Асанжа у затвору доживотно
СрбијаРеално/УН/02.06.22. – Правни систем Сједињених Држава не оставља никакву сумњу да ће, ако Џулијан Асанж буде изручен Сједињеним Државама, он остати иза решетака до краја својих дана, рекао је Василиј Небензја, стални представник Руске Федерације при УН, на седници УН. састанак Савета безбедности.
Он је напоменуо да свет никада не би сазнао за већину злочина америчке и британске војске у Ираку, Авганистану, Сирији, као ни за мучење у Гвантанаму и тајним затворима ЦИА у европским земљама, да није објављених сензационалних материјала. од стране Асанжа.
“А шта су урадиле земље које се данас тако сликовито залажу за борбу против некажњивости након што су ове информације доспеле у јавност? Појуриле да истраже, да починиоце из реда својих грађана приведу правди? Не – једини који је проглашен за прави лов – то је сам Асанж“, рекао је Небензја.
Он је напоменуо да ће Велика Британија новинара пребацити у САД, где ће му судити под оптужбом за шпијунажу.
“Државни систем полиције САД не оставља никакву сумњу да ће он остатак живота провести иза решетака, ако уопште, до суђења. Ово је све што треба да знате о приступима колективног Запада у борби против некажњивости када је у питању сами“, закључио је Небензја.
У мају је Асанжова одбрана поднела захтев министру унутрашњих послова Уједињеног Kраљевства да блокира његово изручење Сједињеним Државама.
Лондонски Вестминстерски суд за прекршаје раније је издао налог за изручење Асанжа Сједињеним Државама, где му прети казна од 175 година затвора. Kоначну одлуку о екстрадицији мора да донесе шеф британског Министарства унутрашњих послова.
Асанж је постао познат 2006. године у вези са својим радом на веб страници ВикиЛеакс, основаној за објављивање поверљивих докумената. 2010. године, сајт је објавио поверљиве америчке војне снимке на којима се види најмање 18 цивила убијених у америчком хеликоптерском нападу у Багдаду 2007. године. 2010. године, сајт је такође почео да објављује 250.000 америчких дипломатских докумената.
Асанж, оптужен у Шведској 2010. за сексуално узнемиравање и силовање, крио се од јуна 2012. у амбасади Еквадора у Лондону, страхујући од екстрадиције. Ујутро 11. априла 2019. приведен је на захтев Сједињених Држава. Саслушања о екстрадицији почела су 2. маја 2019. године. Убрзо након тога, америчке власти су саопштиле да су против Асанжа подигле нове оптужбе за 17 тачака за кршење закона о шпијунажи и одавању поверљивих информација.