У Лесковцу откривено спомен обележје погинулим припадницима Војске и Полиције 1998. и 1999. године
СрбијаРеално/ЛЕСКОВАЦ/04.06.22.- Спомен обележје припадницима Војске и Полиције који су 1998. и 1999. године погинули у борбама са албанским терористима и снагама НАТО у зони одговорности 549. моторизоване бригаде откривено је данас у лесковачкој касарни „Војвода Петар Бојовић“. Меморијал је изграђен на иницијативу удружења грађана Херојска 549. моторизована бригада „Цар Душан Силни“ и уз подршку Министарства одбране и Војске Србије.
Свечаности су присуствовали заменик команданта Копнене Војске генерал-мајор Слађан Стаменковић, градоначелник Лесковца Горан Цветановић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миодраг Капор, епископ нишки господин Арсеније, ветерани 549. моторизоване бригаде и Полиције, чланови породица погинулих, представници Министарства одбране и Војске Србије, МУП-а и бројни грађани који су тим поводом желели да одају пошту браниоцима Отаџбине.
Спомен обележје су открили ратни командант 549. моторизоване бригаде генерал-мајор у пензији Божидар Делић и власник компаније „Крупник“ Милан Симовић који је финансирао пројектовање и изградњу.
Епископ нишки Арсеније, затим је, уз саслужење војног и локалног свештенства освештао спомен обележје херојима одбране. У свом обраћању епископ Арсеније рекао је да су погинули припадници Војске и Полиције, православне, римокатоличке и исламске вероисповести заједно отишли у смрт бранећи слободу Отаџбине, своје породице и своје пријатеље. Он је цитирао речи апостола Јована Богослова да “нема веће љубави од оне када положимо живот за пријатеље своје”.
Обраћајући се породицама погинулих хероја генерал у пензији Божидар Делић рекао је да је данашње окупљање организовано пре свега да би се указала част породицама палих сабораца.
– Поштоване породице наших погинулих сабораца, сви смо ми данас овде због вас. Да вам покажемо да, иако је прошло 23 године, ми ниједног дана нисмо заборавили своје саборце. Истина, дуго смо чекали. Постојале су чак и сумње да ли ћемо ми успети да отргнемо од заборава људе са којима смо заједно бранили нашу државу – рекао је Делић и још једном захвалио Милану Симовићу који је финансирао изградњу спомен обележја.
Делић је захвалио Министарству одбране и Војсци Србије, Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, градоначелнику Лесковца и свима коју су данас својим доласком указали поштовање погинулим борцима.
– Ми нисмо желели само да направимо споменик за своју бригаду, нисмо се само ми борили на Косову и Метохији. Са нама су били припадници посебних јединица полиције, припадници специјалних јединица, припадници војних одсека, округа и њихови одреди, али ми нисмо ипак могли да направимо споменик за све који су погинули у нашој држави. Зато смо одлучили да сви они који су погинули у зони наше бригаде буду на нашем споменику. Тиме дајемо пример како заједништво мора да се оствари у нашој Србији да би она напредовала даље – истакао је ратни командант 549. моторизоване бригаде.
Ратни командант 122. интервентне бригаде Посебних јединица полиције Драган Живаљевић у свом обраћању је истакао да је 549. бригада одувек представљала пример као што и сада представља пример управо због неговања традиција, пажње и бриге према ветеранима и породицама погинулих.
Ратни командант 549. моторизоване бригаде генерал-мајор у пензији Божидар Делић доделио је, на крају свечаности, плакете Удружења заменику команданта Копнене војске генерал-мајору Слађану Стаменковићу и власнику компаније „Крупник“ Милану Симовићу.
На крају свечаности, венце и цвеће крај спомен обележја положили су – ратни командант 549. моторизоване бригаде, делегација Министарства одбране и Војску Србије коју је предводио начелник Управе за традицију, стандард и ветеран пуковник Драган Милковић, делегација Команде за обуку коју је предводио командант 3. Центра за обуку пуковник Зоран Цветковић, делагија Војне академије, градоначелник Лесковца Горан Цветановић, делегација привредног друштва “Крупник”, делегација Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Удружење ветерана Посебних јединица полиције, Коло српских сестра, Друштво српских домаћина, Удружење “Спасимо српску децу”, делегација ветерана 63. падобранске бригаде, делегација Војног синдиката Србије, делегација удружења „Вукови са Дрине“ и бројни грађани.
Спомен обележје састоји се од монументалног постамента на коме су исписана имена припадника свих јединица Војске и Полиције који су погинули током борбених дејстава 1998. и 1999. године у зони одговорности 549. механизоване бригаде, а која је обухватала територије општина Призрен, Ораховац, Сува Река, Ђаковица и Гора. На врху постамента је постављен тенк Т-55 у коме је 11. августа 1998. године у борби са албанским терористима погинуо командир 3. чете оклопног батаљона 549. моторизоване бригаде капетан Жељко Мартиновић.
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/uT24jBPYEqM" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>