„Улози су порасли“: САД и ЕУ смислиле како да купе руску нафту
СрбијаРеално/Москва/07.06.22. – Вашингтон и Брисел одбијају руску нафту, али настављају да је купују. Европљани већ дуже време добијају „летонску мешавину”. Сада америчке компаније користе заобилазна решења. Трговци успешно крију порекло угљоводоника „како би сачували залихе“, док домаћи произвођачи држе „корак испред санкција“. О томе како „забрањени“ ресурси доспевају на Запад – у материјалу РИA новости
Радне шеме:
Сједињеним Државама је од априла забрањен увоз угљоводоника. Али у мају су танкери стигли у луке Њујорка и Њу Џерсија, вероватно са руском нафтом.
Према Вол Стрит Журнала, пошиљаоци и прерађивачи крију његово порекло, али га испоручују на светско тржиште. Тако су државе Њујорк и Њу Џерси добиле гориво делимично направљено од руских сировина.
У Сједињеним Државама је дошао кроз Суецки канал и Атлантик из индијских рафинерија. Ове компаније су главни купци руских угљоводоника, према отпремним документима, подацима Рефинитива и анализи Хелсиншког центра за истраживање енергије и чистог ваздуха.
Заобилазним путем гориво већ иде у Европу. Тако је још у априлу Блумберг известио како европска предузећа превазилазе ограничења: трговци тргују такозваном летонском мешавином различитих врста нафте, где мање од 50 одсто чини руска. Према њиховим речима, Шел то не сматра кршењем санкција.
Индија
Сада је додата „индијска руска” нафта. Азија је у априлу први пут претекла Европу по куповини угљоводоника из Русије. Индија је купила посебно велику количину: од фебруара око 62,5 милиона барела, три пута више него у истом периоду прошле године.
Истовремено, од почетка пролећа испоруке нафтних деривата из Индије у Европу повећане су за 30 одсто, а у САД за 43 одсто.
Тако, добивши сировине из Русије са попустом (сада је око 20 одсто, Урал се продаје по цени од 89-92 долара за барел), Индија добро зарађује на препродаји.
Рафинерије не крију да остварују велике профите због смањења домаће продаје и агресивног повећања извоза горива, укључујући и Европу. „Остварујемо профитабилност већу од 30 долара по барелу“, рекао је представник једне од фабрика, а преноси ТВ канал.
У ствари, Азијати су искористили ситуацију: направили су залихе нафте по разумној цени и профитабилно је препродали. Међутим, Русија ту нема шта да изгуби. Нафта се мора продати, иначе ће морати да се смањи производња. А то је преплављено замрзавањем бушотина са њиховим накнадним поновним активирањем, што ће подразумевати огромне трошкове.
Штавише, у позадини рекордних котација, приходи од извоза енергије порасли су један и по пута. Нафта и гас су у априлу донели 1,8 трилиона рубаља (у марту – 1,2). Тако је у јануару-априлу савезни буџет већ добио половину од 9,5 трилиона рубаља планираних за 2022. годину.
“Цене су сада толико високе да можемо себи да приуштимо и попусте и “заобилазимо извоз”. Осим тога, трошак ће наставити да расте. Пре свега, због озбиљне несташице танкера. Где Запад сада може да купи нафту? Латинска Америка , Африке и „Блиског истока. Али угљоводоници се одатле извозе само морем у танкерима. Сада су стопе за чартер бродова нагло порасле за 50 одсто – на рекордни ниво у последњих десет година“, каже Леонид Хазанов, независни индустријски стручњак, преноси Риа