Михајловићева: Многи нису свесни тежине кризе у свету, држава чини све да се обезбедимо за зиму
СрбијаРеално/БЕОГРАД/09.06.22.- Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, изјавила је да држава свакодневно ради на обезбеђивању потребних количина енергије и енергената и да захваљујући финансијској стабилности неће бити ограничења нити рестрикција, али да су због кризе Европа и свет суштински у ванредној ситуацији.
„Није лака ситуација, нисмо ни свесни колико је велика криза. Држава се свакодневно труди да обезбеди све што је потребно, али постоје ствари на које не можемо да утичемо. Званично нисмо у ванредној ситуацији, али суштински су и Европа и свет у ванредној ситуацији, јер је ово криза која ће да траје и која води ка великој рецесији. Пројекције раста Светске банке за ову годину су биле 5,7 одсто, сада су 2,7 и очекује се даљи пад. Сваки пут кад разговарам са министрима енергетике из других земаља, видим да имају озбиљне проблеме да обезбеде минимум који смо ми већ обезбедили“, рекла је Михајловићева гостујући на Телевизији Хепи.
Потпредседница Владе је, говорећи о сарадњи са Азербејџаном, рекла да су стратешко партнерство са том државом и одлични односи двојице председника основа за сарадњу у енергетици.
„Разговарала сам са председником Азербејџана Илхамом Алијевим о сарадњи у гасном сектору, јер када следеће године буде завршена интерконекција са Бугарском, имаћемо могућност да набављамо и азербејџански гас. Наши односи су одлични, поред стратешког партнерства, томе доприноси и пријатељство двојице председника. Разговарали смо и о сарадњи у електроенергетици, јер Азербејџан извози и електричну енергију, као и о пољопривреди“, изјавила је она.
Михајловићева је нагласила да је веће коришћење ОИЕ једини начин да се осигура дугорочна енергетска безбедности, а уједно и привредни раст.
„Морамо да искористимо своје потенцијале за себе. Људи који воде предузећа у електроенергетском сектору живе у далекој прошлости и не размишљају стратешки. Наш предлог је да убрзамо изградњу нових капацитета и да ЕПС буде центар тог развоја, да прави стратешка партнерства са инвеститорима и да енергија која се код нас произведе прво буде за потребе Србије, па тек онда за извоз. То је једини начин да будемо стабилни и безбедни у енергетици, а уједно је и пут ка привредном развоју“, рекла је она.