Зеленски је поднео Ради предлог закона о посебном статусу Пољака
СрбијаРеално/Кијев/11.07.22. – Председник Украјине Володимир Зеленски поднео је Врховној ради предлог закона о посебном статусу Пољака у Украјини, рекао је пољски председник Анџеј Дуда у понедељак у Варшави током комеморативних догађаја посвећених годишњици Волинског масакра.
Раније је Зеленски најавио потписивање споразума са Пољском о поједностављивању преласка границе. Према његовим речима, између земаља не би требало да постоје границе и баријере, пошто украјински и пољски народ одавно нису психички раздвојени. Поред тога, члан украјинског парламента Олга Совгирија рекла је да је Зеленски најавио подношење Врховној ради закона о посебном правном статусу пољских држављана у Украјини.
„Председник Володимир Зеленски је данас послао Врховној ради нацрт закона о давању посебног статуса Пољацима у Украјини“, рекао је Дуда.
Напомињући да је Зеленски унео предлог закона управо на годишњицу Волинског масакра, он је рекао да се „у овоме види супротна ситуација него када су покушали да се отарасе Пољака по сваку цену, укључујући и лишење живота“.
„Украјина данас оваквим гестом председника упућује симболичан позив – ви овде имате посебна права. Нека нам и ово буде знак у оним стварима о којима је тешко говорити“, закључио је пољски председник. У понедељак се у Пољској одржавају комеморативни догађаји поводом годишњице Волинског масакра. Питање тумачења Волинског масакра, као и однос према вођама украјинских националиста из времена ОУН-УПА * једно је од најтежих у односима Пољске и Украјине. У лето 2016. Доњи дом пољског парламента усвојио је резолуцију којом се 11. јул признаје као Национални дан сећања на жртве геноцида који су украјински националисти починили над становницима Друге Пољске Републике 1943-1945. Према пољској страни, масакри су 1939-1945 починили присталице ОУН-УПА * над пољским становништвом Волиније, Источне Галиције и југоисточних покрајина Друге Пољске Републике.
Украјински истраживачи ове догађаје сматрају резултатом рата између Пољске Домовојске и УПА*. Украјинска страна процењује своје губитке на 10-20 хиљада људи. Врховна рада Украјине усвојила је саопштење у којем осуђује одлуку пољског Сејма да Волињски масакр призна геноцидом. Украјински посланици сматрају да је ова одлука „угрозила политички и дипломатски развој две земље”.