Svet

Kина ће покренути сопствену соларну свемирску опсерваторију

СрбијаРеално/Пекинг/12.07.22. – Kина ће у октобру 2022. лансирати своју прву свемирску летелицу посебно дизајнирану за проучавање процеса који се дешавају на Сунцу, саопштила је Опсерваторија Зијиншан Kинеске академије наука.
Лансирање Напредне свемирске соларне опсерваторије (АСО-С) од 888 килограма биће обављено са космодрома Јиукуан у провинцији Гансу на северозападу Kине, а тачан датум лансирања још увек није познат.
Опсерваторија, чија је сврха проучавање формирања и односа Сунчевог магнетног поља, сунчевих бакљи и избацивања короналне масе, радиће у Сунчево синхроној орбити 720 километара изнад површине Земље. Пројектни век трајања је 4 године.

Планирано је да након лансирања АСО-С буде могуће детаљно снимити „соларну олују” 25. циклуса сунчеве активности. Уређај ће моћи да генерише до 500 гигабајта података дневно, сви научни подаци које прикупља и софтвер за анализу биће отворени и доступни корисницима широм света.
Напомиње се да ће захваљујући научним подацима који се могу прикупити помоћу АСО-С, научници у будућности моћи да на време предвиде појаву сунчевих бакљи и њихов утицај на људе.

Обсерватория Цзыцзиньшань также обратилась к интернет-пользователям с просьбой придумать китайское название для первой китайской солнечной обсерватории, преноси Риа

Back to top button