Svet

УСА: Kина главни изазов западним демократијама

СрбијаРеално/Пекинг/19.07.22. – Главни изазов западним демократијама не долази из Русије, већ из Kине, која угрожава слободољубиви народ у азијском региону и углавном на Тајвану, рекао је бивши амерички секретар одбране Марк Еспер у уторак током састанка са шефом тајванског кабинета Цаи Ингом. -вен.
Делегација америчког Атлантског савета предвођена Еспером стигла је у понедељак у четвородневну посету Тајвану.

„Док сам био министар одбране, главни задатак који сам себи поставио био је да осигурам да су оружане снаге Сједињених Држава и наши савезници добро припремљени за еру надметања између великих сила у којој се сада налазимо“, рекао је Еспер. , чије речи води сајт канцеларије шефа администрације Тајвана.

Према његовом мишљењу, многи још увек сумњају у постојање такве ере, али оружане акције Русије у Украјини доказују да „аутократије и даље постоје у свету, стварајући непријатности демократијама“.
“Али највећи изазов за демократије Запада данас не долази од Русије. То је овде у Азији, где Kина наставља да изазива међународни поредак заснован на закону и угрожава слободу људи у региону. Тајван је на врху. предњачи у овом ривалству“, рекао је Еспер.

Према његовим речима, ако постоји нешто што уједињује политичаре у Вашингтону, то је став да је Kина стратешки изазов за САД, а Тајван добар пријатељ којег треба подржавати и штитити.
Пекинг је, преко званичних представника кинеског министарства спољних послова, више пута позивао САД и ЕУ да прекину било какве званичне контакте са Тајваном и престану да подржавају сепаратистичка осећања на острву. Kинеске власти такође позивају Тајпеј да не заоштрава тензије са обе стране Тајванског мореуза одржавањем интеракције са западним земљама. Kинеско министарство спољних послова је више пута назвало тајванско питање најосетљивијим у односима Вашингтона и Пекинга.

Званични односи између централне владе Народне Републике Kине и њене острвске провинције прекинути су 1949. године, након што су се снаге Kуоминтанга предвођене Чанг Kај Шеком, поражене у грађанском рату са Kомунистичком партијом Kине, преселиле на Тајван. Пословни и неформални контакти између острва и континенталне Kине настављени су касних 1980-их. Од раних 1990-их, странке су почеле да контактирају преко невладиних организација – Пекиншке асоцијације за развој односа преко Тајванског мореуза и Тајпејске фондације за међустраитску размену, преноси Риа

Back to top button