Њут Гингрич: Ако би Kина оборила Пелосијев авион, САД би масовно узвратиле
СрбијаРеално/Тајпеи/02.08.22. – Бивши председавајући Представничког дома америчког Конгреса Њут Гингрич, који је посетио Тајван 1997. године, рекао је у интервјуу за Фокс њуз да председница Представничког дома Ненси Пелоси мора да оде на Тајван јер би одустајање сада подстакло више лошег понашања Кине, што чак није ни неопходно. у јакој позицији да малтретира САД.
„Мислим да председница Пелоси сада нема избора. Сада када Kомунистичка партија Kине игра около и прети и све то, она мора да оде на Тајван, јер би одустајање сада подстакло сваки агресивни малтретирајући став диктатуре, а ја мислим да би то била катастрофа. Рекао је да се нада да ће ускоро видети Пелоси на Тајвану и мисли да ће се кинески комунисти тада смирити. Он је све претње Kине Пелосијевој посети Тајвану назвао блефовима и глупостима.
„Чињеница је да они неће да се боре против Сједињених Држава, неће да се боре против председника Представничког дома, а све те разне претње су бесмислице. Они се неће догодити“, рекао је Гингрицх.
Реагујући на водитеља Фокс њуза Шона Хенитија који је рекао да је Kина запретила да ће оборити Пелосијев авион, бивши председник Представничког дома је рекао: „Најгори случај је да су оборили њен авион. То би буквално био чин рата и не бисмо имали другог избора осим да узвратимо масовно. Људи имају тенденцију да забораве да САД, упркос слабости Пентагона, упркос свом заиста будном и глупом понашању, и даље имају моћну војску. Гингрич је тада истакао да Kина није у јакој позицији да малтретира САД, које би могле веома брзо да изолују Kину.
„Са нашим савезницима у Аустралији и Јапану и другде, могли бисмо да изолујемо Kину веома брзо. Ако не могу да извозе, почињу да пропадају, а њихови градови почињу да имају незапосленост. Ако не могу да извозе, почињу да пропадају. гладују, тако да Kинези нису нужно у јакој позицији да покушају да нас малтретирају, и мислим да то морамо да препознамо.”
Бивши председавајући Представничког дома је рекао да би, ако САД попусте пред кинеским претњама, то појачало амбицију Kине да окупира Тајван.
„Заиста је важно када имате посла са диктатуром да им се супротставите и натерате их да схвате да је реалност да постоје границе онога што могу да постигну“, рекао је Гингрич, додајући да би, ако се САД сада покваре, Kина могла да одлучи да гура још даље покушавајући да окупира Тајван, преноси Тајван њуз.