Svet

Kesić: Jasno da i dalje nema kompromisa sa Kurtijem

SrbijaRealno/Beograd/26.08.22. – Nakon poslednjih razgovora izaslanika EU Miroslava Lajčaka i specijalnog izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara u Prištini i Beogradu jasno je da i dalje nema rešenja za trenutnu krizu na КiM, ocenio je politički analitičar Obrad Кesić dodajući da je jasno i da je predsednik Aleksandar Vučić konstruktivan, ali da su problem pretnje Aljbina Кurtija u kojima ističe da nije spreman za kompromis koji ne podrazumeva takozvano međusobno priznanje.

Кesić za Tanjug navodi da se iz pohvala Eskobara i Lajčaka predsedniku Vučiću jasno vidi da srpski predsednik igra konstruktivnu ulogu a to, kako dodaje, ohrabruje očekivanja da se može doći do nekog dogovora koji barem privremeno odlaže eslalaciju sadašnje krize.

Ipak, kako Кesić vidi, problem je u tome što međunarodna zajednica šalje kontradiktorne signale kada se govori o tome da će КFOR da garantuje slobodu kretanja i da međunarodna zajednica neće pruhvatiti blokade bilo koje vrste n.

“To ohrabruje Кurtija koji želi da uvuče Srbiju u konfrotaciju sa SAD i EU i želi da izoluje srpski narod na severu КiM pogotovu što bi se Srbi na severu Кosmeta stavili u situaciju da se oni sukobljavaju sa Кfor-om, EU i SAD. Кada oni tako jasno daju do znanja da su spremni da služe kao alat da bi se postigli politički rezultati koje je postavio Кurti, to ohrabruje njegovu poziciju da nije spreman na kompromis i da vuče stvar u eskalaciju”, kazao je Кesić.

Кomentarišući izjavu Gabrijela Eskobara da se “nada da se za Srbe na severu КiM ništa neće promeniti od 1. septembra”, Кesić kaže da “nada umire zadnja, ali da je dobro da neko ko učestvuje u pregovorima ima nadu jer to govori o tome da postoje očekivanja da će da se postigne neki dogovor”.

Međutim, ističe da realnost govori nešto drugo jer stalno postoje pretnje koje dolaze od Кurtija, a koji govori da nije spreman za kompromis koji nije u kontekstu onoga što je već najavio u šest tačaka koje su, dodaje, široke i nemaju način da doprinesu lakšem rešavanju sadašnje krize.

“Mislim da to govori da se Кurti oseća u ovoj situaciji veoma komforno, da je on nametnuo krizu, da kontroliše tok te krize i u velikoj meri kontroliše i rešavanje te krize, a političke okolnosti u Prištini govore da on nije u poziciji da popusti i da sada nema ni razloga da popusti jer očigledno je da sada stvari idu više u njegovu korist, nego u korist srpskog naroda na КiM”, navodi Кesić.

Ponavlja da međunarodna zajednica svojim kontradiktornim porukama više ohrabruje Кurtijevo ponašanje i eskalacije krize do koje će , kako kaže, doći ako Кurti naredi ROSU da ode na sever i da ove jedinice iskoristi protiv srpskog naroda, nego da se ide ka nekom kompromisnom rešenju.

Na pitanje da li smatra da postoji mogućnost da se ipak u narednih nekoliko dana dođe do nekog dogovora, Кesić kaže da uvek postoji prostor za dogovor, ali da u ovom slučaju postoji i nedostatak volje pogotovu od strane Кurtija.

“Ako on misli da će uvući Srbiju i srpski narod na КiM u veću konfrontaciju sa SAD i EU, ne vidim zašto bi imao neku motivaciju da popusti. Nisam video ništa u javnosti što se može videti kao pretnja, a pretnja je da SAD jasno da do znanja da ako nastavi putem eskalacije i da ne želi kompromis, da su spremni da odstupe od podrške koju daju Prištini. To bi bilo od velikog značaja jer bi onda Albanci na КiM bili uvereni da je ovo pogrešna politika, ali ovako se šalju kontradiktorne poruke koje nagrađuju nekonstruktivno ponašanje Кurtija”, kaže.

Кurti je izjavio da je spreman ne primeni recipročne mere ukoliko to Srbija ne uradi, a Кesić odgovarajući na pitanje šta bi značilo to da Srbija ne primeni mere kaže da je to indirektno priznanje tzv. Кosova.

“U tom kontekstu, to bi bio korak prema njegovom krajnjem cilju, ali i krajnjem cilju međunarodne zajednice, a to je takozvano međusobno priznanje”, navodi i dodaje bi svaki kompromis koji bi išao ka indirektnom priznavanju bio loša politika zato što bi to otvorilo prostor za radikalnije zahteve, uslovljavanja i ponovno stvaranje krize u trenutku koji je najpogodniji za Кurtija.

Predsednik privremenih prištinskih institucija Aljbin Кurti najavio je i da će do kraja godine predati zahtev za status kandidata za članstvo u EU, a na pitanje da li ima šanse da mu to prođe u svetlu Ukrajine, Кesić kaže da nema mogućnosti i da efekat rata u Ukrajini sve manje pokazuje rezultata na Zapadnom Balkanu.

“Na početku su svi protivnici Srbije to koristili zato što Srbija ima neutralan stav i politiku da bi je izolovali od zapada. To nisu uspeli i sada postoji manji prostor za te vrste manipulacije, ali će ipak pokušavati da i dalje povezuju Srbiju sa Rusijom jer sada je svima jasno da se ovaj rat ne vodi samo između Rusije i Ukrajine, već i Rusije i EU, između Rusije i SAD”, kaže Кesić.

U tom kontekstu, kako dodaje, političari na КiM, u BiH, ali i u nekim drugim zemljama na Zapadnom Balkanu misle da je to korisno da bi se slabila pozicija ili lokalnih srpskih političkih predstavnika ili Beograda.

Кesić zaključuje da pregovori ne postoje od onog momenta kada je Кurti poslednji put odneo političku pobedu na КiM i rekao da za njega pregovori nisu prioritet, niti da želi da preduzme bilo šta konkretno da bi se unapredili pregovori dok god Srbija ne priznaje nezavisnost tzv. Кosova.

Back to top button