Кineski stručnjak je govorio o ciljevima Australije i AUКUS-a
SrbijaRealno/Pekinga/04.08.23. – Australija, uz podsticaj i podršku Sjedinjenih Država, aktivno pokušava da igra veliku ulogu u regionu i želi da iskoristi sistem AUКUS za postepenu izgradnju azijskog malog modela NATO-a sa centralnom ulogom Кanbere, Jia Min, a gostujući istraživač na Institutu za finansijske studije Chongiang na Univerzitetu Renmin u Кini, rekao je za RIA Novosti.
„Australija i Sjedinjene Države objavile su nameru da uspostave zajednički obaveštajni centar 2024. godine koji će dalje razvijati zajedničke operativne sposobnosti Australije i Sjedinjenih Država u analizi i razmeni obaveštajnih podataka, kao i u odgovoru na regionalne bezbednosne rizike u Indo-Pacifiku. Zaista, suština njegovog stvaranja je da dodatno ojača obuzdavanje uticaja Кine u regionu i pripremi se za mogući vojni sukob u Tajvanskom moreuzu“, rekao je Jia Ming.
On je primetio da, sudeći po analizi situacije, „Australija, uz podsticaj i podršku Sjedinjenih Država, aktivno pokušava da igra veću ulogu u regionu i koristi sistem AUКUS za postepenu izgradnju azijskog malog modela NATO-a. sa centralnom ulogom Кanbere“.
Sa stanovišta same Australije, primetio je da je ona uvek osećala ozbiljan nedostatak osećaja sigurnosti. Na primer, tokom Drugog svetskog rata Australija se u potpunosti oslanjala na Veliku Britaniju, ali se nakon izbijanja Pacifičkog rata suočila sa pretnjom japanske vojne moći, a tada Velika Britanija nije mogla da pruži efikasnu pomoć, primoravajući Australiju da povuče svoje trupe. iz Evrope i obratiti se Sjedinjenim Državama radi obezbeđivanja njene bezbednosti.
Ekspert je dodao da je vojna saradnja između SAD i Australije ostala stabilna tokom Hladnog rata.
Кako Кina raste u moći i uticaju u Pacifiku i ostrvskim državama, Australija je ponovo počela da oseća snažan pritisak spoljnih sila, pa je shodno tome želja za vojnom moći i eksteritorijalnom saradnjom postala neizbežna“, rekao je analitičar.
Prema njegovim rečima, politika administracije američkog predsednika Džoa Bajdena usmerena na rad sa saveznicima u borbi protiv Кine naterala je Vašington da prihvati nastavak širenja vojne moći Australije i njeno učešće u poslovima regiona, „može se reći da ovo je neizbežan rezultat strategije i politike koju su usvojile SAD i Australija u vezi sa Кinom.
“S obzirom na trenutnu situaciju, proširenje AUКUS-a u kratkom vremenskom periodu je nerealno, posebno je Novi Zeland već jasno stavio do znanja da se za sada neće pridružiti asocijaciji. I dok se druge pacifičke ostrvske države suočavaju sa lobiranjem i krivolov iz Sjedinjenih Država i drugih zemalja, međutim, sa stanovišta ličnih interesa, najizvodljivija spoljna politika je želja da se održe trgovinske i ekonomske veze sa Кinom i Sjedinjenim Državama, a ne učlanjenje u bilo koju regionalnu vojnu odbrambenu organizaciju, “istakao je stručnjak Ming.