Izdvojene vestiSrbija

Bocan-Harčenko: Dan pobede danas ima poseban značaj

SrbijaRealno/Beograd/09.05.25. – Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan – Harčenko izjavio je da Dan pobede posebno dobija na značaju danas, kada se, kako je naveo, neonacizam budi u Evropi. Bocan-Harčenko je u intervjuu za današnju Politiku rekao da Dan pobede predstavlja vraćanje istoriji i da ga Rusija proslavlja zajedno sa onima koji dele iste vrednosti.

“A Srbija je tu među prvima, zato što je, kao i Rusija, podnela ogromne žrtve. Bila je podvrgnuta agresiji. Srbi se nisu pokorili, već su nastavili da se bore. A tu su i naše tradicionalne prijateljske, bratske veze – što je konstanta kad govorimo o našim odnosima. Otuda i zajedničke vrenodnosti – mir i ravnopravna saradnja”, naveo je Bocan-Harčenko.

Odgovarajući na pitanje da prokomentariše pretnje iz Evropske unije da će zaustaviti napredak Srbije na evropskom putu zbog prisustva predsednika Aleksandra Vučića na paradi u Moskvi, Bocan-Harčenko je rekao da je to atak na suverenitet Srbije, na dostojanstvo zemlje i njenog lidera koga je narod izabrao i koji brine o interesima svoje države.

“To je i pokušaj da se umanji značaj 9. maja, a nacizmu širom otvore vrata. Beograd jasno definiše svoj stav kada je reč o EU, no pritom ističe svoje opredeljenje da sačuva nezavisnost i slobodan razvoj odnosa s drugim partnerima”, istakao je Bocan – Harčenko.

Odgovarajući na pitanje kako u Rusiji ocenjuju posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji u Moskvi prisustvuje obeležavanju 80. godišnjice pobede nad fašizmom, Bocan-Harčenko je rekao da je predsedniku Sfrbije posvećena najveća pažnja i da je to direktno povezano s nivoom i prirodom odnosa dve zemlje.

“Naši lideri su bodili telefonske razgovore i razmatrali aktuelna pitanja. Međutim, lični susreti uvek otvaraju mogućnost iznalaženja novih i obrostrano korisnih rešenja. Mi se trenutno suočavamo s nizom poteškoća zbog sankcija EU koje su uvele zemlje susedi Srbije. Beograd, rukovodeći se svojim nacionalnim interesima, ne odstupa od svog čvrstog i nezavisnog stava prema ovom pitanju, zahvaljujući čemu se naša saradnja i dalje razvija”, rekao je Bocan-Harčenko.

Prema njegovim rečima, osim pritiska na Srbiju zbog odbijanja da uvede sankcije Rusiji i zbog dolaska predsednika Vučića u Moskvu, postoji i treći momenat koji se direktno odnosi na Srbiju, a to je, kako je naveo, da se “disciplinuje” Beograd i bude lišen suvereniteta i glasa u sferi politike.

“To je pritisak u vezi s Kosovom – naterati Srbiju da prizna ‘državnost’ pokrajine, kao i pritisak zbog Republike Srpske s ciljem da se prekinu sve veze između Beograda i Banjaluke. Imamo veoma tesnu saradnju sa Srbijom po ovim pitanjima, između ostalog, i u UN”, rekao je Bocan-Harčenko.

Odgovarajući na pitanje o kritikama upućenim srpskom patrijarhu Porfiriju koji je tokom nedavne posete Rusiji, gde se sastao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, rekao da se u Srbiji odvija obojena revolucija, Bocan-Harčenko je rekao da te kritike nisu opravdane i da je patrijarh Porfirije čovek izuzetno velikog autoriteta.

“Takođe, veoma dobro razume stanje stvari u svojom zemlji i svetu. Mi se u našim procenama oslanjamo na dostupne objektivne informacije i mišljenja naših partnera. Predsednik Srbije je prvi ukazao na to da je u pitanju cinično mešanje spolja koje poseduje sve znake obojene revolucije”, rekao je Bocan-Harčenko. Dodao je da se protestima posle tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu pridružilo mnogo ljudi vođenih iskrenim saosećanjem, a da tu situaciju koriste organizatori “revolucija”.

Govoreći o izveštaju ruskog FSB-a u kojem je navedeno da protiv demonstranata u Beogradu nije upotrebljen zvučni top, Bocan-Harčenko je rekao da je FSB odradio svoju agendu, a na pitanje da li je izveštaj autentičan odgovorio je da je predsednik sve rekao i da nema šta da doda. Ambasador Rusije je rekao da se izveštaj ne sviđa zagovornicima destabilizacije u zemlji. Govoreći o situaciji u AP KiM, Bocan-Harčenko je rekao da je neophodno da Zapad utiče na Prištinu.

“Zapadna politika decenijama podržava ‘nezavisnost’ Kosova. Cilj agresije NATO-a na Jugoslaviju 1999. godine bio je upravo rasparčavanje Srbije”, rekao je Bocan – Harčenko.

Kako je naveo, ostaje pitanje uspostavljanja pune kontrole Prištine nad područjima KiM naseljenim Srbima, pre svega na severu pokrajine. “Zato Briselske sporazume o formiranju Zajednice srpskkih opština na Kosovu smatram pukim prikrivanjem. Ne bi li Srbi u Beogradu ili u Kosovskoj Mitrovici stekli utisak da se mogu nadati bilo kavkom napretku, dok za to vreme Kurti mirno osvaja sever pokrajine.

EU sedi skrštenih ruku, ali pri tome govori o potrebi smanjenja međunarodnog prisustva, tj. Misije UN na Kosovu, koja je, kažu ispunila svoj cilj. To bi režimu u Prištini dalo potpuno odrešene ruke”, ukazao je Bocan-Harčenko. Govoreći o situaciji u BiH, ruski ambasador je rekao da je sve što se dešava u vezi sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i Republikom Srpskom van granica razuma. On je naveo da Kristijana Šmita niko nije imenovao za visokog predstavnika u BiH i da je on bez legitimiteta.

Bocan-Harčenko je rekao da naredbe Šmita nisu pravosnažne i izrazio nadu da kriza u BiH neće eskalirati. Ambasador Rusije je dlodao da je uveren da se bez poštovanja Rezolucije Saveta bezbendosti Ujedinjenih Nacija 1244 i bez kolektivnih odluka zasnovanih na Povelji UN ne može naći rešenje za pitanje KiM i za regulisanje stanja u Bosni i Hercegovini.

Odgovarajući na pitanje da li će Srbija i dalje imati najjeftiniji gas u Evropi, Bocan-Harčenko je rekao da je Rusija uvek polazila od toga da joj je Srbija veoma bliska zemlja i izrazio uverenje da će ruska strana učiniti sve kako bi novi sporazum sadržao najbolje moguće uslove. Kada je reč o uvođenju američkih sankcija Naftnoj industriji Srbiji, Bocan – Harčenko je podsetio da je primena sankcija odložena za još dva meseca.

“Nastavićemo da zajednički radimo na postizanju još održivijih rešenja baziranih na rusko-srpskom sporazumu o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede iz 2008. godine. Kompanija posluje stabilno, bez prekida i u potpunosti obezbeđuje tržište svim neophodnim”, naveo je Bocan-Harčenko.

Back to top button