Брнабић: Референдум један од најважнијих резултата власти
СрбијаРеално/БЕОГРАД/18.01.22. – Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је излазност на референдуму о уставним променама од више од 30 одсто изузетно добра, као и да је референдум био и остаће једна од најважнијих ствари које је актуелна власт успела да уради.
“Нико до сада није успео, нити је било која политичка опција која је била на власти икада имала жељу да се у потпуности одрекне правосуђа и успостави владавину права, јаке институције, независно судство. Ми не само да смо желели, већ смо то и изгурали”, рекла је Брнабић гостујући на ТВ Прва.
Она је додала да је референдум, између осталог, показао и да ће се ујединити сви, и крајна десница и левица и евроскептици и еврофанатици, у покушају да ослабе председника Србије Александра Вучића.
Брнабић је рекла и да је референдум показао и каква је Србија била 2009. године, а каква је данас.
С тим у вези, навела је да је о томе да ли је судство било независно најбоље говори реформа правосуђа из 2009. године, када је на власти била Демократска странка, када смо, додала је, у једном дану изгубили 837 судуија.
“Они су заменили 837 судија у једном даном под плаштом реформе правосуђа, а уствари је то била политичка чистка у правосуђу”, оценила је Брнабић.
Навела је да су се као последица тога десила три самоубиства судија који су се, додала је, убили, јер су проглашени као недостојни и завршили без посла, у немаштини.
“То је Србија 2009. године и политички утицај на правосуђе. Србија 2022. године – промена Устава на начин да се гарантује независност судства, самосталност тужилаштва, да судије својом већином у Високом савету судства бирају судије што ће гарантовати и већу одговорност и ефикасније правосуђе”, рекла је Брнабић.
Навела је да је задовољна излазношћу, као и резултатом, али и додала да Вучић није задовољан резултатима и тиме што су, како је навела, значајн део чланова странке гласао против и позивао друге да тако учине.
Истакла је да су сви из ЕУ похвалили спровођење референдума и додала да су на излазност утицали коронавирус, као и одмори, али и то што, како каже, грађане то није интересовало у толикој мери јер је реч о уско стручној теми и не виде директно како се то тиче њиховог живота.
“Просечан грађанин не зна како се бирају судије и тужиоци, тешко је објаснити. Занима их да имају ефикасно судство, да правду могу да остваре брзо и ефикасно, да осећају да је судство ту да ради за њих. Зато је политичарима који су одговорни према грађанима важно да то изгурају”, рекла је Брнабић.
Грађани Србије су се на републичком референдуму 16. јануара изјашњавали о промени Устава у делу који се односи на правосуђе.