Будимовић: Отворени Балкан шанса за наш извоз меса и млека
СрбијаРеално/БЕОГРАД/26.12 – Пројекат Отворени Балкан је перспективан и договорено признавање сертификата и лабораторија ће убрзати промет робе, а он је и извозна шанса за наше произвођаче меса и млека, изјавио је данас секретар Удружења за сточарство и прераду сточарских прозвода Привредне коморе Србије Ненад Будимовић.
Он је за Танјуг телевизију истакао да је Србија лидер у производњи, поготову меса и млека, у поређењу са друге две земље из Опен Балкана и да би требало да то искористимо у најпозитивнијем смислу.
“Албанија као дестинација која доста улаже у туризам, нама може да буде веома занимљива када је реч о производњи меса и млека. Она може да буде наша добра извозна шанса, јер губимо трку са европским произвођачима”, оценио је Будимовић.
Упитан да ли грађани могу очекивати повећање цена ових животних намирница, одговорио је да сматра да за сада нема основа за њихово поскупљење, без обзира што је почетком године поскупела храна за животиње и што су касније поскупели и струја и нафта у свету.
“Отварањем нових тржишта, извоз може целу композицију сточарске производње да повуче напред”, рекао је Будимовић.
Тренутно стање у сточарству, према његовим речима, није најбоље јер опада број грла стоке, а ова грана у укупној пољопривредној производњи код нас учествује са само 29 одсто, док се овај проценат у развијеним земљама креће и изнад 40.
Као проблематично је навео што се код нас сточарска производња одвија на малим поседима, величине два до пет хектара, и што се рецимо товом свиња бави око 100.000 домаћинстава, док је мало великих комплекса у сточарској производњи.
“Држава помаже произвођачима кроз субвенције, а када је реч о улагању тог новца, ми на основу информација које имамо, потенцирамо да би требало урадити регионализацију производње и видети у ком делу Србије ће шта да се производи”, указао је Будимовић.
Оценио је да би фармери у Србији требало више да се ослањају на стручна знања и да свој рад прилагоде чињеницама да је сточарство динамична привредна грана, која веома често трпи промене, које морају да се испоштују када је реч и о исхрани животиња, репродукцији и на крају о квалитету производа.
“Ми се дичимо тиме да имамо квалитетне производе и ја се слажем с тим, али ми имамо на пример по леглу око 18 прасади док неке развијене државе имају и 26. Када говоримо о производњи јунећег меса, познати смо по производњи беби бифа, који је био препознат у целој Европи а ове године смо извезли свега 500 тона у Европску унију”, указао је Будимовић.
Све то, оценио је он, говори у прилог томе да проблеми у сточарству захтевају стручни и научни приступ.