Данас је СВЕТИ ПРОKОПИЈЕ: Верује се да је овај дан ПОГОДАН ЗА СВАДБЕ
СрбијаРеално/БЕОГРАД/21.07.22. – Свети великомученик Прокопије је хришћански светитељ из 4. века, рођен у Јерусалиму. Првобитно име било му је Неаније и био је војвода у служби цара Диоклецијана.
Према легенди, у време прогона хришћана, Диоклецијан је одредио Неанија да са једним одредом војске иде у Александрију и тамо затре хришћане. Међутим, на том путу, Неанију се јавио Бог показавши му у ваздуху огромни крст.
Тај доживљај потпуно је обрнуо и променио живот војводе Неанија. Он је израдио исти крст какав је видео у провиђењу и уместо да крене у прогон хришћана, војску је повео у ослобађање Јерусалима.
У свети град је ушао као победник, али је изведен пред суд због признања да је хришћанин. По причи, пред судијама је скинуо свој појас и мач рекавши да је он само војник Христов.
После великих мучења овај бивши војник је бачен у тамницу, где му се јави опет Господ Исус Христос, који га и крсти и надеде му име Прокопије.
Једног дана дођоше му на тамнички прозор 12 жена и рекоше му: “И ми смо слушкиње Христове.”
Оптужене за ово оне беху бачене у исту тамницу, где их Свети Прокопије учаше вери Христовој, а нарочито томе како ће примити венац мученички. Зато се у чину венчања брачних помиње Свети Прокопије, поред цара Kонстантина и Јелене.
Тих 12 жена беше потом страшно мучено. Гледајући њихове муке и храброст Прокопијева мајка такође поверова у Христа, те свих 13 буду погубљене.
Kада Свети Прокопије би изведен на губилиште он диже руке према истоку и помоли се Богу за све бедне и невољне, сироте и удове, а нарочито за Цркву, да узрасте и распростре се и да Православље сија до скончања времена. Легенда каже да му је у том тренутку са неба јављено да ће његова молитва бити услишена након чега је овај светац мирно и срећно пошао на губилиште.
Иако у црквеном календару није црвено слово, дан Светог Прокопија веома је поштован у Србији. Овај светитељ спада у ред “огњених светаца” у које се убрајају још и Свети Илија и Огњена Марија.
Традиционално, сматра се да овај дан није добар за купање у рекама и другим текућим водама. Kаже се: “Ни у гору, ни у воду”.
Слично, пошто је реч била о благом свецу који је увек видео само оно најбоље у људима, на данашњи дан се избегавају свађе и псовање што се нарочито допада мамама које ове добре навике и иначе покушавају да усаде деци, пише Историјски забавник.
Због чињенице да се његово име помиње приликом склапања брачне заједнице, у неким крајевима се верује да је овај дан погодан за свадбе, јер Свети Прокопије данас походи и благосиља младенце.
Осим новопечених брачних другова, Свети Прокопије се сматра и заштитником деце, а као свог патрона славе га каменоресци и бунарџије.