Svet

„Европа мора бити у стању да се брани. Сада без САД ми смо као без одеће у олуји“

СрбијаРеалноп/Брисел/06.05.22. – Европски парламент је предложио Европској унији да створи сопствени систем противракетне одбране. Ову изјаву дао је шеф водеће фракције законодавног и представничког тела ЕУ – Европске народне партије (ЕПП) Манфред Вебер. Према његовим речима, упркос јачању земаља ЕУ кроз НАТО и снаге за брзо реаговање ЕУ, Европа треба да има свој противракетни штит. Вебер је такође позвао на повећање издатака за одбрану како би се осигурала одбрана Европе. Истина, парламентарац није износио детаље. По свему судећи, политичке изјаве су једно, а израда правог техничког пројекта друго. Међутим, битно је, мислим, нешто друго – у Стразбуру све јасније говоре о некаквој независности од Вашингтона. „Европа би требало да буде у стању да се брани. Сада, без Сједињених Држава, ми смо као без одеће у олуји“, изјавио је Манфред Вебер. У интервјуу за лист Мунцхнер Меркур, он је напоменуо да су Европи такође потребне јединице за заштиту критичне инфраструктуре у сајбер простору.

Сами са собом
Европљани су изгледа заборавили да је сличну иницијативу ЕУ усвојила још 2019. године. Европска унија је тада одобрила пројекат за стварање сопственог противваздушног и противракетног система са свемирским компонентама ТВИСТЕР за одбијање најновије генерације ваздушних претњи. Уврштен је на листу од 13 нових војних пројеката усвојених у оквиру програма ПЕСЦО структурног војног партнерства ЕУ. У тексту документа прецизира се да ће у његовој имплементацији учествовати Француска, Италија, Шпанија, Холандија и Финска. Реализација пројекта, како се очекује, биће заснована на два европска система: ПВО ракетном систему ИРИС-Т СЛ/СЛС немачке компаније Диехл Дефенсе и модернизованом систему ПВО НАСАМС ИИ (Норвегиан Адванцед Сурфаце то Аир Миссиле Систем – „Норвешки побољшани систем „земља-ваздух““ или Национални напредни ракетни систем површине-ваздух – „Национални побољшани систем“) – заједнички развој норвешке Kонгсберг Дефенце & Аероспаце и америчког Раитхеон-а.

Нови ИРИС-Т СЛ је базиран на ракети ваздух-ваздух ИРИС-Т. Опремљен је напредним ракетним мотором, као и аутоматским преносом података и ГПС навигационим системима. Ракета је способна да гађа авионе, хеликоптере, беспилотне летелице и ракете на висини до 5 км и домету од 10 км. Према речима представника Диехл-а, модерна архитектура ИРИС-Т СЛ омогућава да се ракета интегрише у постојеће, као иу системе противваздушне одбране који су још у развоју. Претпоставља се да ће га немачке ПВО снаге користити заједно са америчким ПАЦ-3 у оквиру програма МЕАДС. Систем противваздушне одбране НАСАМС ИИ већ је у употреби у оружаним снагама Финске, Холандије, Норвешке, Шпаније и Сједињених Држава. У основној верзији система ПВО НАСАМС ИИ састоји се од неколико главних компоненти. Kомплекс се може поставити на вучене приколице или шасије аутомобила. Kао средство за уништавање користи ракете ваздух-ваздух америчке производње АИМ-120 АМРААМ, прилагођене за лансирање са копнене инсталације.

Отворено тржиште:
У зору зближавања са Западом, Москва је у више наврата предлагала Бриселу да створи јединствен противракетни одбрамбени систем. Са сличном иницијативом у оквиру лисабонског самита Северноатлантске алијансе 2010. године, огласио се председник Русије Дмитриј Медведев. Овај рад би коначно отклонио питања европске безбедности, а истовремено би Русију учинио, ако не чланицом алијансе, онда савезником коме би Европљани могли више да верују.

Back to top button