Beograd

Град обезбедио 600 личних пратилаца за децу са сметњама у развоју

СрбијаРеално/БЕОГРАД/02.01.22. – Секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић изјавила је Град Београд на крају 2021. године обезбедио 600. личног пратиоца за децу са сметњама у развоју и подсетила да ова услуга постоји у континуитету од 2014. године. 

– Завршили смо 2021. годину са 600 личних пратилаца за децу са сметњама у развоју у Београду. Када смо 2014. године започели са пружањем ове услуге имали смо 44 лична пратиоца. Седам година касније мени је изузетно драго јер је пружање ове услуге од тада у континуитету, као и да је од почетка у потпуности бесплатна за родитеље, односно финансира се из буџета Града Београда – рекла је Наташа Станисављевић.

Секретарка је посетила  кафе-ресторана ,,Звуци срца“ у којем су запослене особе са сметњама у развоју. 

– У овом кафићу запослено је осам особа са сметњама у развоју, које свој рад не наплаћују.  Особе са сметњама у развоју имају могућност да изразе креативност, као и да проведу време на начин који је забаван и користан. Они у сарадњи са радним асистентима праве разне производеу оквиру радионица,  штампају мајице, шоље, хемијске оловке, шију цегере, торбице, ранчиће, праве свећњаке. Учествују у целокупном процесу стварања, сходно својим могућностима.  Велика добробит овог центра за особе са сметњама у развоју препозната је и на менталном и на физичком нивоу. Он им је омогућио да постану чланови друштва чиме расте и њихово самопоштовање и осећај сопствене добробити. Затим, добили су прилику да се у потпуност и социјализују, на овом месту имају могућност да се друже са колегама, пријатељима али и да свакодневно разговарају са муштеријама и стичу нове социјалне и комуникационе вештине. На крају, у радном центру они се осамостаљују и бивају спремнији за будући живот, а такође имају и прилику да изразе своју креативност и задовоље своје потребе, аспирације и жеље – додала је секретарка за социјалну заштиту.

Она је истакла да ће Град Београд и Секретаријат за социјалну заштиту и убудуће подржавати сваки вид интеграције лица са сметњама у развоју у ширу друштвену заједницу, јер је заједнички циљ да буде створен систем у којем ће лица са сметњама у развоју моћи да се осамостале и буду пуноправни чланови друштва.

Back to top button