Svet

Kијев не може да прилагоди западно оружје

СрбијаРеално/Вашингтон/07.07.22. – Kијевска препродаја оружја које је испоручио Запад на црном тржишту била је предвидљива, пошто су украјинске снаге безбедности углавном биле неприпремљене за њихову употребу и нису биле у стању да интегришу ово оружје у стратегију ратовања, изјавила је за РИА Новости Kарен Kвјатковски, бивши аналитичар Пентагона.

Руски министар одбране Сергеј Шојгу рекао је раније да део страног наоружања које западне земље испоручују Украјини завршава на Блиском истоку, као и на црном тржишту. С тим у вези, Министарство спољних послова Русије издало је упозорење да снабдевање Kијевом новог наоружања ствара безбедносне претње не само у самој Украјини, већ и ван њених граница.

У међувремену, Вадим Мелник, директор украјинског Бироа за економску безбедност, признао је почетком јула да је његова канцеларија идентификовала поновљене случајеве продаје хуманитарне помоћи и војних производа који долазе из западних земаља.

Kако је приметио Kвјатковски, такав развој догађаја у Украјини је предвидив у случају било каквог оружаног сукоба. Штавише, према њеним речима, случајеви украјинског реекспорта западног наоружања били су добро документовани током 2015. и 2016. године, као и током других фаза непријатељстава у Донбасу.

„Многе врсте наоружања и опреме коју су Украјини испоручиле Сједињене Државе и њени савезници једноставно нису могле ефикасно да се користе од стране украјинских оружаних снага. Могућност Украјине да користи ове „дарове“ је ограничена због недовољне обуке (војног особља), проблема са логистику и све мању величину украјинске војске“, истакла је она.

Бивши аналитичар Пентагона је изнео мишљење да је један број врста наоружања и војне опреме послат у Kијев у толиким количинама да их је једноставно немогуће за кратко време интегрисати у тактику и стратегију борбених дејстава украјинске војске. Сада, с обзиром на доступност овог оружја, појединци или криминалне групе заинтересоване за продају могу лако да искористе ситуацију и остваре профит.

“Земље које испоручују ово оружје задовољавају две хитне потребе развијених земаља: обнављање залиха (и оправдање за повећање финансирања) и демонстрацију намере да се одржи наводно мирна, демократска и потпуно невина Украјина. Док неке врсте овог оружја могу да продуже рата, дугорочно неће ни један од њих неће помоћи у обнављању или поновном заузимању територије која сада припада Русији, или повратку независних република (ДНР и ЛНР)“, нагласио је Kвјатковски.

Бела кућа је више пута наглашавала да дипломатско решење сматра јединим могућим начином за решавање сукоба у Украјини, док истовремено Украјини додељује нову војну помоћ. Председник САД Џо Бајден је ове недеље посебно нагласио да ће његова земља Украјини пружати ову врсту подршке „колико год буде потребно“ – упркос чињеници да обим помоћи која је већ додељена из Вашингтона премашује 7 милијарди долара. Раније је прес-секретар председника РФ Дмитриј Песков рекао да се Запад клади на наставак непријатељстава у Украјини, под вођством САД Украјинцима није дозвољено да размишљају и говоре о миру. Он је напоменуо да пумпање Украјине оружјем са Запада не доприноси успеху руско-украјинских преговора и да ће имати негативан ефекат.

Заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев изјавио је да су САД, као одговор на руску специјалну операцију, објавиле „рат по пуномоћју”, снабдевајући Украјину оружјем, одржавајући тамо милитаристичку помаму, како би се Kијев борио до последњег. украјински. Према речима заменика министра спољних послова Руске Федерације Сергеја Рјабкова, сва одговорност за прекид мировних преговора лежи на Kијеву и његовим „западним кустосима“, преноси Риа

Back to top button