Svet

Kина подсећа на бомбардовање њене амбасаде у Београду

СрбијаРеално/Пекинг/06.05.22. – Kинески народ никада неће заборавити бомбардовање амбасаде земље у Југославији од стране НАТО снага, алијансу је требало сахранити заједно са Хладним ратом, али уместо тога она остаје инструмент хегемоније низа земаља, угрожавајући светску безбедност, РИА Новости речено је у прес-служби кинеског министарства спољних послова.
Бомбардовање Југославије од стране НАТО снага почело је 24. марта 1999. године, а 7. маја исте године кинеска амбасада у Београду је погођена НАТО бомбардовањем. У удару су погинуле три особе, а више од 20 повређено.

„Војска НАТО-а предвођена Сједињеним Државама пре 23 године озбиљно је прекршила релевантне међународне конвенције и основне норме међународних односа, дрско заобишла Савет безбедности УН и бомбардовала суверену државу Југославију 78 дана, што је довело до смрти хиљада невиних цивила. , укључујући три кинеска новинара“, саопштило је кинеско министарство спољних послова. Министарство спољних послова Kине је напоменуло да „ни кинески народ, ни српски народ, ни међународна заједница неће заборавити варварски чин агресије НАТО-а“.

Kинеско министарство спољних послова је истакло да је 23-годишње НАТО бомбардовање кинеске амбасаде нанело озбиљну штету односима САД и Kине. „Више од 20 година, НАТО, као производ Хладног рата, не само да није био затрпан историјом заједно са Хладним ратом, већ наставља да подгрева ситуацију као инструмент појединачних земаља у њиховој потрази за хегемонијом, наносећи озбиљну штету и угрожавајући светску безбедност и стабилност, као и међународну правду и непристрасност“, нагласило је министарство.

Пекинг сматра да „међународна заједница треба да буде крајње будна и да се томе одлучно супротстави”. „Kина се чврсто супротставља хегемонизму, политици моћи, хладноратовском менталитету и игри нулте суме, Пекинг се увек залаже за заједнички, свеобухватан, заједнички и одржив нови концепт безбедности, који је у складу са трендом (тежњом – прим. аут.) за светом. мира, развоја, сарадње и обостране користи, и даје свој допринос очувању мира и развоја широм света“, закључили су у Министарству спољних послова.

Године 1999. оружани сукоб између албанских сепаратиста из Ослободилачке војске Kосова, српске војске и полиције довео је до бомбардовања Савезне Републике Југославије (СРЈ), коју су тада чиниле Србија и Црна Гора, од стране НАТО снага. Војна операција је предузета без одобрења Савета безбедности УН и на основу тврдњи западних земаља да су власти СРЈ извршиле етничко чишћење у аутономији Kосова и тамо изазвале хуманитарну катастрофу. Ваздушни удари Северноатлантске алијансе трајали су од 24. марта до 10. јуна 1999. године и довели до смрти преко 2,5 хиљада људи, укључујући 87 деце, и штете од 100 милијарди долара.

Back to top button