Svet

Kина позива Аустралију да заустави провокације у Јужном кинеском мору

СрбијаРеално/Пекинг/07.06.22. – Kина позива Kанберу да заустави опасне провокације након пресретања аустралијског војног авиона у ваздушном простору у Јужном кинеском мору, изјавио је у уторак портпарол кинеског министарства одбране Тан Kефеи.
Раније је аустралијско министарство одбране јавило да је кинеска војна летелица пресрела аустралијску летелицу у ваздушном простору у Јужном кинеском мору 26. маја, што је угрозило безбедност аустралијске летелице и њене посаде.

„Аустралијски противподморнички патролни авион П-8А ушао је 26. маја у ваздушни простор у близини кинеског архипелага Сиша (Параселска острва) ради извиђачких активности, игнорисао је поновљена упозорења кинеске стране и наставио да се приближава ваздушном простору архипелага Сиша, “, рекао је Тан Kефеи, речи које цитира кинеско министарство одбране.

Портпарол кинеског министарства одбране додао је да су Морнарица и Ваздухопловство Јужне зоне Борбене команде Народне ослободилачке армије Kине (ПЛА) идентификовале аустралијски авион и издале упозорење да напусте то подручје.
„Аустралијски авион представљао је озбиљну претњу суверенитету и безбедности Kине, а одговор кинеске војске био је професионалан, безбедан, рационалан и законит“, рекао је он. Тан Kефеи је позвао Аустралију да „одмах прекине такве опасне провокативне акције, стриктно ограничи активности своје морнарице и ваздухопловства, у супротном ће земља бити одговорна за све озбиљне последице које из тога произилазе“.

Пекинг се деценијама спори са неколико земаља азијско-пацифичког региона око територијалног власништва над низом острва у Јужном кинеском мору, на чијој су полици откривене значајне резерве угљоводоника. Пре свега говоримо о архипелагу Сиша (Параселска острва), острвима Спратли, од којих је једно острво Паг-аса (Титу), и Хуангјан (Скарборо гребен). Вијетнам, Брунеј, Малезија и Филипини су у различитој мери укључени у овај спор.

Ситуацију у региону често компликује пролазак америчких ратних бродова, који, према мишљењу кинеског министарства спољних послова, крше међународно право и подривају суверенитет и безбедност Kине. Упркос протестима Пекинга, званични Вашингтон је изјавио да ће Сједињене Државе „лебдети и летети“ где год то међународно право дозвољава. Стални арбитражни суд у Хагу пресудио је у јулу 2016. године, након тужбе Филипина, да Kина нема основа за територијалне претензије у Јужном кинеском мору. Суд је одлучио да спорне територије архипелага Спратли (Нанша) нису острва и да не чине искључиву економску зону. Тада је Пекинг одговорио да одлуку Сталног арбитражног суда у Хагу не сматра валидном, не признаје је и не прихвата, преноси Риа

Back to top button